
Kdaj ste nazadnje nabrusili rezila na kosilnici? Morda na to sploh niste pomislili, a pomlad je čas, da preverite, če je ta vrtna pomočnica še vedno v dobri formi. To seveda ne pomeni, da jo je treba razstaviti in preveriti rezila. Da je čas za brušenje, boste opazili že po drugih znakih.
Eden prvih znakov, da kosilnica potrebuje brušenje, je videz trate po koncu košnje. Če trava ni enakomerno pokošena, čeprav ste prekosili celotno površino, so rezila verjetno topa. Poškodovana rezila ne režejo, ampak travne bilke trgajo. To povzroča neenakomerno dolžino trave in daje vrtu razmršen videz.
Če opazite, da so bilke po košnji pri vrhu razcepljene ali obarvane, je čas za ukrepanje. To se namreč zgodi zaradi topega rezila, ki travo trga, vrhovi pa nato pogosto porumenijo ali porjavijo. Takšna poškodovana površina je bolj dovzetna za bolezni kot so na primer glivične okužbe. Če opazite, da je trata potemnela ali porumenela, to ni le estetski problem, temveč znak, da vaša trata trpi.
Košnja sama po sebi ni ravno lahko opravilo, a če kar naenkrat postane težja, kot ste vajeni, je morda čas, da preverite rezila. Kadar so topa, kosilnica porabi več moči za košnjo, kar lahko občutimo kot večji upor pri potiskanju ali upočasnjenem delovanju motorja (pri motornih kosilnicah). Košnja postane fizično bolj naporna, pa tudi dolgotrajna. Če vaša kosilnica zveni drugače, so lahko kriva prav neostro brušena rezila.
Ostrina rezila vpliva tudi na zvok, ki ga slišimo med košnjo. Ko so rezila ostra, je ta gladek in enakomeren. Ko postanejo topa, se zvok pogosto spremeni. Košnja postane bolj hrupna, zvok pa ni več slišanti kot rezanje trave temveč bolj kot puljenje.