13. 6. 2021 | Besedilo: A. Z.
terasa, strešna okna, screen roloji, rolete, žaluzije, senca, senčenje, zunanja senčila
Zunanja senčila: Prijetno tudi v poletni pripeki
13. 6. 2021 | Besedilo: A. Z.
terasa, strešna okna, screen roloji, rolete, žaluzije, senca, senčenje, zunanja senčila
V času, ko nastaja članek, še vedno čakamo na prijetne temperature, zlasti pa dneve brez dežja. Zadnje tedne nam vreme še ni privoščilo visokih temperatur in vročih sončnih žarkov, a to se lahko hitro spremeni. Senčenje oken in teras je pomemben del načrta za kakovostno bivanje tako v hiši ali stanovanju kot na terasah in balkonih. Pozanimali smo se, kakšne so možnosti za senčenje.
Zunanja senčila na oknih varujejo pred poletno vročino, ki povzroča pregrevanje stekel in pregrevanje notranjosti, pozimi pa pripomorejo k prihranku energije oziroma manjši izgubi toplote, nekoliko pa tudi k zvočni izolaciji.
Katero senčilo izbrati?
Ponudba zunanjih senčil je pestra, zato se zastavlja vprašanje, kako izbrati prava za domača okna. Vsako ima namreč svoje prednosti in tudi pomanjkljivosti. Poleg kakovosti izdelave in vgradnje ter preproste uporabe mora opravljati svoj namen – zadržati toploto in varovati pred pregrevanjem skozi stekla. Za začetek si je dobro odgovoriti na nekaj vprašanj: ali želimo v prostoru popolno temo, ali bi radi regulirali dnevno svetlobo, koliko bomo dvigovali in spuščali senčilo, kdo ga bo upravljal in kakšen bo način upravljanja, ali želimo, da je senčilo tudi dodatna protivlomna zaščita. Prav tako sta pomembna vzdrževanje in čiščenje, zato se je dobro pozanimati še o tem.
Pred nakupom se je najbolje pogovoriti s strokovnjakom, ki bo svetoval, katero senčilo je najprimernejše glede na naše želje in objekt, ki ga želimo zasenčiti, in presodil, ali je stavba primerna za postavitev in montažo izbranega senčila.
Senčenje oken
Za senčenje na zunanji strani oken se uporabljajo zunanje žaluzije in zunanji screen roloji ter rolete.
Žaluzije – Za večje steklene površine (panoramske stene) priporočajo senčenje z zunanjimi žaluzijami, ki lahko danes prestrežejo že do 80 odstotkov sončne toplote, ki bi sicer pregrevala notranjost. Z nagibom lamel se da uravnavati količino svetlobe, ki jo bomo spustili v prostor. Dvigamo in spuščamo jih z vrvico ali vrtljivo palico, z njo nastavljamo tudi nagib, lahko pa so opremljene z elektromotorjem in daljinskim upravljalnikom, ročnim stikalom ali centralnim vodenjem. Priljubljene so na sodobnih poslovnih stavbah in hišah, z njimi, kot zagotavljajo strokovnjaki, se da zagotoviti dobro zatemnitev prostorov, v nekaterih primerih primerljivo z roletami.
!!galerija!!
Screen roloji – Zunanjo zaščito pred soncem omogočajo tudi screen roloji. Screen material je tkanina, ki po svojih tehničnih lastnostih zadrži toploto pred steklom, enako kot žaluzija. Tudi za temi senčili ostane steklo hladno. Največja razlika je v zastiranju pogleda in temnjenju. Tu so v prednosti žaluzije, saj zaprte omogočajo popolno diskretnost in zelo dobro zatemnijo. Screen roloji, večinoma dobrodošli zaradi dnevne uporabe, da ohranjamo pogled skozi okno, so toliko prepustni (običajno od 1- do 5-odstotno), da zvečer ne omogočajo enake diskretnosti, saj se pri prižgani luči vidi v prostor. Pogosteje jih uporabljajo za senčenje poslovnih prostorov, za zasebna stanovanja pa večinoma tam, kjer so okna dodatno zasenčena z notranjimi senčili ali ni potrebe po večji zasebnosti.
PREBERITE ŠE: ZUNANJA SENČILA: SODOBNE REŠITVE Z LESOM
Rolete – V zadnjem času so na novih hišah zunanje žaluzije precej izpodrinile rolete, ki pa imajo kar nekaj prednosti, ki jih ne gre zanemariti – zagotavljajo skoraj popolno zatemnitev, dobre energijske prihranke (do 30 odstotkov), dodatno zvočno izolacijo, dobro zaščito pred vremenskimi vplivi, na primer ob toči ali hudih nalivih, ter dodatno zaščito pred vlomom in lomi stekla. Razlikujejo se po obliki, načinu vgradnje, načinu upravljanja in vrsti lamel. Roletne lamele so lahko iz lesa, aluminija, jekla ali umetne mase. Proti zunanjim vplivom naj bi bile najbolj odporne aluminijaste lamele, polnjene s poliuretansko peno, ki imajo tudi dolgo življenjsko dobo.
Spuščanje in dvigovanje rolet s trakom ob strani okenskega okvirja je ena od možnosti, v zadnjih letih pa se vse bolj uveljavljata motorni pogon in daljinsko upravljanje. Daljinski upravljalnik je mogoče kombinirati s svetlobnim tipalom, tako da se rolete dvigajo in spuščajo glede na količino sončne svetlobe.
Senčenje strešnih oken
Za prijetne temperature je treba poskrbeti tudi v mansardah, kjer strešna okna opremimo z notranjimi in zunanjimi senčili. Za zunanje senčenje, ki zlasti preprečuje poletno pregrevanje, sta na voljo dve vrsti senčil. Prvo je mrežasto, ki zadržuje poletno vročino in hkrati prepušča večino sončne svetlobe. Primerno je za bivalne prostore, kjer potrebujemo naravno svetlobo ves dan. Druga možnost je zunanja roleta, ki ima poleg zaščite pred vročino še druge funkcije, kot so zaščita okna pred vremenskimi vplivi (zlasti točo), popolna zatemnitev, zaščita pred hrupom. Narejena je iz aluminija, vmesni prostor pri lamelah je izoliran, zato je učinkovita tudi pozimi, ko preprečuje uhajanje toplote iz prostora. Običajno se izbere kombinacija zunanjega mrežastega senčila, ki zadrži 70 odstotkov poletne vročine, prepušča pa večino svetlobe, in notranjega senčila, ki naredi popolno temo za spanje in pozimi poveča toplotno izolativnost okna.
PREBERITE ŠE: ZUNANJA SENČILA: SPROSTITEV V KAKOVOSTNI SENCI
Senčenje teras
Obstaja kar nekaj različnih izvedb senčil za balkone in terase. Ena od možnosti so tende, pritrjene na objekt. Tudi tu je izbira zelo široka. Na prvi pogled se zdijo podobne, vendar se bistvene razlike skrivajo v detajlih. Ker gre za dolgoročno investicijo v kakovost bivanja, moramo biti pozorni na malenkosti. Kakovostno tendo odlikujejo primerni materiali, izdelana mora biti premišljeno za konkretno situacijo (npr. za vetrovna območja), upravljanje mora biti preprosto in seveda se mora ujemati s celostno podobo hiše.
Zlasti je pomembna kakovost uporabljenih materialov. Vsi sestavni deli morajo biti izdelani po evropskih standardih. Pravilno barvana kovinska konstrukcija (da se ne lušči) je odporna proti vremenskim razmeram, imeti mora vijake iz nerjavnega jekla, akrilno platno z zaščito proti plesni, prav tako UV-zaščito in obstojne barve. Ob tem ne smemo pozabiti tudi na garancijo in servisno mrežo dobavitelja, kar nam lahko prihrani skrbi ob morebitni poškodbi ali okvari.