Delitev Arktike - sodelovanje za pridobivanje nafte

16. 5. 2011 | Besedilo: Jure Kosec, Delo

nafta, antarktika, zemeljski plin

Zunanji ministri skupine arktičnih držav so prejšnji teden v Nuuku na Grenlandiji podpisali sporazum o arktičnem raziskovanju in reševanju, v katerem si je osmerica držav de facto razdelila ozemeljske pristojnosti nad čedalje toplejšim arktičnim morjem.

Večje povpraševanje po najbolj iskanem energentu skupaj z napredkom tehnologije in čedalje milejšim podnebjem dajejo nov pomen načrtom glede izkoriščanja arktičnih ozemelj; po nekaterih ocenah je na skrajnem severu planeta okoli četrtina neodkritih svetovnih rezerv nafte in plina.

Po napovedih bo taljenje ledu že v nekaj letih močno olajšalo odkrivanje zalog energentov, odprlo nove transportne poti in se poznalo na razvoju severnih območji. Hkrati bo to prispevalo k večji tekmovalnosti in morebitnemu nastanku napetosti med glavnimi udeleženci tekme za naravna bogastva.

Trinajst odstotkov neodkrite nafte

V arktičnem krogu je najmanj 13 odstotkov svetovnih zalog neodkrite nafte in tretjina neodkritega plina; večina nahajališč je pod morskim dnom. Na dan srečanja Arktičnega sveta je nevladna organizacija Greenpeace predstavila medijem drugačen pogled na problematiko.

Nova razkritja diplomatskih depeš, ki so delo organizacije WikiLeaks, po navedbah Greenpeacea pričajo o stopnjevanju vojaških in političnih napetosti med državami, še zlasti med ZDA in Rusijo. Namesto da bi taljenje arktičnega ledu države spodbudilo k sodelovanju, se voditelji osmerice že zatekajo k vojaškim sredstvom v tekmi za najboljši položaj. Led se namreč umika precej hitreje, kot so vsi sprva pričakovali.

Več v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela in na www.delo.si!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE