24. 4. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
Deset lestencev
24. 4. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
Na sejmu svetil Euroluce v Milanu so poleg sodobnih in mnogokrat minimalistično izčiščenih luči predstavljali tudi razkošne lestence. Ogromne skulpture iz stekla so se bohotile izpod stropov in pritegovale poglede. Nekateri lepi, drugi na meji kiča. Nekatere so oblikovali tudi priznani oblikovalci, ki jih poznamo z drugih področij oblikovanja.
Med ogledovanjem lestencev se vedno vprašam, v kakšen prostor se pravzaprav podajo. Zagotovo so prva izbira stara meščanska stanovanja z visokimi stropi, kjer so nekdaj že viseli. V njih si zlahka predstavljamo klasičen muranski lestenec ali, ravno nasprotno, povsem sodobnega. Manjše izvedbe slednjih lahko svoje mesto najdejo tudi v modernih interierjih z nadstandardno višino stropov.
Klasični lestenci in tudi njihove bolj izčiščene sodobne različice so izdelani po kosih. Tradicionalni so bili bogato okrašeni in barviti, celo precej kičasti, saj so jih sestavljale oblike iz narave, kot so listi, rože in sadje. Sodobni muranski lestenci so bolj izčiščeni in praviloma v eni barvi, najpogosteje v beli, črni, rdeči ali oranžni. Po njih se zgledujejo tudi drugi proizvajalci. Sodobne lestence namreč najdemo pri kar nekaj svetovno znanih podjetjih. Niso sicer tako bogato okrašeni, kot so bili v preteklosti, še vedno pa vzbujajo pozornost zaradi razkošne, velikokrat tudi neobičajne oblike in predvsem zaradi velikosti. Pri slogih nekateri oblikovalci posnemajo barok, največkrat pa prevladuje izčiščenost tako oblik kot materialov. Med slednjimi je največ stekla in kovine ter njunih kombinacij. Občasno pa se kakšen oblikovalec ali proizvajalec te naloge loti z novim, inovativnim materialom.