Kaj so varoje

23. 12. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar

varoja, čebela

Čebelji zajedavci varoje so pršice. Na čebele in njihove ličinke se prisesajo podobno kot klopi na toplokrvne živali. Srkajo jim hemolimfo, njihovo življenjsko tekočino, in jih s tem izčrpavajo. Varoje so se v Evropo in v druge dele sveta v sedemdesetih letih 20. stoletja razširile iz Indonezije kot posledica trgovanja s čebelami. K nam so posredno prišle prek Japonske in Rusije, kamor so jih zanesli že pred drugo svetovno vojno. Medtem ko imajo azijske čebele proti varojam obrambne mehanizme, jih evropske ne prepoznavajo kot parazite.

Poleg tega da varoje čebelam jemljejo hranilne snovi in jim skrajšujejo življenjsko dobo, prenašajo v panje povzročitelje nevarnih bakterijskih, virusnih in glivičnih bolezni. Varoje se razmnožujejo na čebeljih ličinkah pod pokrito zalego, kamor zdravila ne sežejo, zato jih z zatiranjem ni mogoče popolnoma uničiti.

Pršice so kroglaste oblike in imajo štiri pare kratkih nožic. Vidimo jih lahko s prostim očesom; samci dosežejo manj kot milimeter v dolžino, samice pa so lahko tudi do dvakrat večje. Prvi par nog jim rabi za tipanje, na njih je organ za zaznavanje vonja, preostale pa uporabljajo za gibanje. Na spodnji strani vsake nožice ima varoja organ, s katerim se prisesa na čebelje telo. Pršica je zelo gibčna in lahko prehaja s čebele na čebelo – te so vmesne gostiteljice v času, ko ni zalege. Ko čebela umre, jo parazit zapusti. Na čebelah parazitirajo le samice, samci potem, ko opravijo ploditveno dolžnost, poginejo. Samice lahko z ustnim aparatom prebodejo hitin čebeljega telesa. Do hemolimfe najlaže pridejo med obročki na čebeljem zadku.

Vendar dobi mnogo čebel eno ali več varoj, še preden se izleže. Godna samica pršice se namreč zaleze v celico s čebeljo ličinko, dokler je ta še odprta. Brž ko jo delavke pokrijejo s pokrovčkom, izleže nanjo jajčeca. Celoten razvojni krog varoj v pokriti zalegi traja deset dni, ponavadi se izležejo hkrati z mlado čebelo. Več o možnosti zatiranja varoj lahko preberete na tej povezavi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE