10. 6. 2015 | Besedilo: S. O.
Urbani vrt na strehi ljubljanske gimnazije
10. 6. 2015 | Besedilo: S. O.
Na terasi Gimnazije Jožeta Plečnika na Šubičevi ulici v Ljubljani je po mesecu dni dijaškega dela zrasel urbani šolski vrt, ki je že postal učilnica na prostem. Vrt so dijaki pod vodstvom mentorice zasadili po ekoloških principih oziroma na temeljih permakulture.
Na mali terasi sredi Ljubljane so dijaki Gimnazije Jožeta Plečnika Ljubljana zasejali začimbe, dišavnice, jagodičevje, okrasne rastline in vrtnine. Tako učitelji kot dijaki so nad novo pridobitvijo navdušeni, saj ne le, da na tak način spoznavajo delo z rastlinami, temveč imajo po novem tudi kotiček, kamor se lahko za trenutek umaknejo in pripravijo za nove učne zmage. Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z ozelenitvijo streh pravijo, da bi morali vse javne ravne površine v mestu ozeleniti. S tem bi se nekoliko izboljšal zrak v prestolnici, ki je obremenjen zaradi prometa, v poletnih mesecih bi se znižala temperatura v objektih, pozimi pa bi porabili manj za ogrevanje. Raziskave namreč kažejo, da je zaradi zelene strehe temperatura v objektu poleti lahko tudi do 15 stopinj Celzija nižja.
Na javnem zajtrku v učilnici na prostem sta zadovoljstvo nad uspešnim projektom pokazala ravnatelj gimnazije Anton Grosek in pobudnica vzpostavitve zelenega vrta, profesorica biologije Darja Silan: »Veseli smo, da vam lahko danes pokažemo našo novo pridobitev, saj smo o vrtu na tej terasi razmišljali že kar nekaj let. Zdaj bodo lahko naši dijaki v neposrednem stiku z naravo spoznavali tudi pomen samooskrbe, opazovali rastline in spremljali njihovo rast, se poučili o tem, kako se pravilno in v sozvočju zaseje ali posadi rastlinske sosede, obenem pa se bodo na prostem tudi družili. Ker smo pridobili kar nekaj izkušenj in smo veseli rezultatov, v prihodnosti načrtujemo vzpostavitev vrta tudi na naši zgornji, precej razsežnejši terasi, ki bo sredi mestnega utripa in le korak od učilnic dijakom na dlani ponujala še večji košček narave.«
Na novonastalem šolskem vrtu bodo lahko dijaki tudi izvajali različne meritve v naravi in se učili skupnega dela. Predvsem pa je glavni pomen male zelene gimnazijske terase, da se dijaki čim bolje spoznajo z ekološkim vidikom oziroma okoljsko vzgojo. Kljub dobri ideji so se dijaki z mentorico soočili s težavo zalivanja rastlin, saj gre za precej sončno teraso, kjer se rastline težko obdržijo pri življenju. Rešila jih je slovenska inovacija - Zelene kocke Urbanscape. Te se namreč zmešajo z zemljo in poleg tega, da zagotavljajo večjo zračnost, so hkrati tudi zelo vpojne, zato rastlin ni treba nenehno zalivati. »Z našimi lahkimi zelenimi kockami in zelenimi podlagami, ki smo jih vmešali v zemljo, smo pomagali zmanjšati težo sadilnih posod za več kot tretjino, hkrati pa zaradi velike sposobnosti vpijanja in zadrževanja vode rastlinam na vrtu zagotovili dovolj vlage, da bo vzdrževanje šolskega vrta še enostavnejše,« pojasnjuje Barbara Šubic iz podjetja Knauf Insulation.
Semena, sadike in zemljo za rastline je zagotovila Semenarna Ljubljana. Njen predstavnik Iztok Verdnik pravi: »Gimnazija Jožeta Plečnika je ena redkih slovenskih gimnazij, ki je v svoj izobraževalni program dolgoročno vključila nove, praktične učne vsebine, s katerimi poskuša med mladimi uveljaviti zavedanje, da so tudi terase v središču našega mesta pravi prostor za spreminjanje odnosa do samooskrbe, zdrave hrane in znanja o vzgoji, razmnoževanju in pomenu vrtnin ter sadja v prehrani (…) Veseli nas, da so na tem šolskem vrtu skalila pretežno avtohtona slovenska semena, s katerimi smo želeli opozoriti tudi na uspešno lokalno preskrbo, ki jo za naše uporabnike skrbno negujemo prav v Semenarni Ljubljana.«