Eko sklad: V obravnavi šele vloge na predzadnji razpis za subvencioniranje sončnih elektrarn

Zanimanja za postavitev domače sončne elektrarne je ogromno, zato so se mnogi razveselili 7. aprila objavljene informacije, da je vlada zagotovila 15 milijonov evrov dodatnih sredstev za naložbe fizičnih oseb vanje. Po besedah Mojce Vendramin, direktorice Eko sklada, je nov razpis za subvencije za ta namen pričakovati šele konec leta.

Ker pa imajo na Eko skladu zaradi kadrovske stiske na mizi še ogromno nerešenih vlog, prispelih na razpis, ki so ga zaprli marca, se zastavlja vprašanje, kako smiselno se bo prijavljati na novega, saj bo večina sredstev porabljenih za financiranje že prejetih vlog na preteklih razpisih.

PREBERITE ŠE: SAMOOSKRBNE SONČNE ELEKTRARNE: DA SE IZPLAČA, NAJMANJ 4 KW MOČI

Na Eko skladu v dneh sredi aprila obravnavajo vloge, ki so k njim prispele konec oktobra, in sicer vezane na javni razpis, odprt junija 2019 (71SUB-SO19). Skupaj je na ta razpis do njegovega zaprtja 17. 12. 2021 prispelo 14.034 vlog, za obravnavo jih je ostalo še dobrih 2000. »Ko bodo pregledane vse te vloge, pa bo Eko sklad začel obravnavati vloge, prispele na zadnji poziv (javni poziv 93SUB-SO21), ki je bil zaprt 4. marca letos. Teh pa je okoli 9000,« razloži direktorica.

»Zaradi kadrovskega primanjkljaja lahko na skladu prvič pregledamo prispele vloge za sončne elektrarne šele približno šest mesecev po prispetju,« še pove Vendraminova. Veliko vlog torej še ni bilo niti obravnavanih, zato se utegne zgoditi, da bodo ta dodatna sredstva ob objavi novega razpisa že porabljena. »Četudi je mogoče, da bo sredstev zmanjkalo, je vsaka vloga, ki je popolna, upravičena do sredstev. Sicer pa ocenjujemo, da je kar nekaj vlog podvojenih in da tudi vsi ne bodo dobili soglasij za priklop na omrežje, tako da bo nekaj zavrženih.«


Po besedah direktorice Eko sklad prejema tudi nepopolne vloge, a če niso pravilno izpolnjene, vlagatelja prosijo za dopolnitev. »V tem primeru vlagatelj ne pade na konec seznama. Ko dopolni vlogo, jo ponovno obravnavamo, trenutno približno v enem mesecu.«

Vendraminova še dodaja, da nova uredba o samooskrbi predvideva, da bodo spodbude za OVE v prihodnje na voljo na družbi Borzen, državnem energetskem podjetju, ki skrbi za izvajanje podporne sheme za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov (OVE). Novost uredbe je namreč tudi možnost pridobitve naložbene pomoči, ki jo bo investitorjem dodeljeval center za podpore, kar je ena od nalog družbe Borzen. Eko sklad dodeljuje sredstva za učinkovito rabo energije iz prispevka za energetsko učinkovitost (prispevek URE), s katerim zberejo približno 40 milijonov evrov na leto, medtem ko je sredstev, ki se zagotavljajo iz prispevka za obnovljive vire (OVE), precej več.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE