Dunajska čistilna naprava: elektrika iz blata

Čistilna naprava v dunajskem okrožju Simmering je po več kot petih letih prenove postala energetsko samooskrbna, višek energije pa bo celo oddajala v omrežje. Gre za enega največjih okoljskih projektov na Dunaju, vrednega kar 250 milijonov evrov.

Čistilne naprave so največji lokalni porabniki energije. Dunajska glavna čistilna naprava potrebuje za čiščenje vseh odplak en odstotek vse na Dunaju proizvedene elektrike. Zato so se v mestu odločili, da bodo skupaj s Tehniško univerzo Dunaj razvili inovativen način pridobivanja energije iz odplak. Leta 2015 so začeli s postopno gradnjo infrastrukture, ne da bi pri tem posegali v obratovanje čistilne naprave. Po dobrih petih letih se je zaključila gradnja ekološke elektrarne, ki iz obdelanega blata proizvaja električno in toplotno energijo. Iz odplak, ki so jih doslej morali odstranjevati, bo sedaj proizvajala 78 gigavatnih ur elektrike in 82 gigavatnih ur toplote, kar presega lastne potrebe. Na ta način je postala energetsko samooskrbna, višek energije pa bo od septembra dalje oddajala v javno omrežje.

Mestna ministrica za okolje Ulli Sima, župan Michael Ludwig in generalni direktor ebswien Christian Gantner. FOTO: C.Jobst/PIDCilj novega postopka je čim večji izkoristek energije. Blatu odvzamejo določen delež vode in ga segrejejo na 38 stopinj Celzija. V šestih 30-metrskih gniliščih imajo tako bakterije idealne pogoje za razkroj blata. Med procesom gnitja nastaja plin, ki je v dveh tretjinah sestavljen iz energetsko bogatega metana. Zgnito blato nato odstranijo in sežgejo, plin pa uporabijo za elektriko in ogrevanje. Na ta način se bo količina izpustov ogljikovega dioksida zmanjšala za 40.000 ton letno. Za primerjavo, toliko izpustov bi proizvedel avto, če bi 10.000-krat obkrožil Zemljo.

"Čiščenje odplak, ki v drugih mestih predstavlja enega največjih lokalnih porabnikov energije, pri nas poteka samooskrbno. Poleg tega pridobimo še čisto električno in toplotno energijo ter občutno znižujemo izpuste ogljikovega dioksida,« je povedala dunajska ministrica za okolje Ulli Sima.

PREBERITE ŠE: OD STRANIŠČA DO VTIČNICE: DUNAJSKA ČISTILNA NAPRAVA BO POSTALA SAMOOSKRBNA

Dunajska čistilna naprava, ki spada med največje v Evropi, že od leta 1980 čisti vso odpadno vodo v mestu. Po 2.500 kilometrov dolgem kanalizacijskem omrežju vanjo vsako sekundo priteče več kot 6.000 litrov odplak, ki jih s fizikalnimi in kemičnimi procesi v 20 urah očistijo, čisto vodo pa nato spustijo v Donavo. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE