Subvencioniranje okoljskih naložb iz Eko sklada: občini pozivata k razmisleku

Z ukinjanjem ali zniževanjem subvencij se bo počasnilo posodabljanje kurilnih naprav, kakovost zraka pa se bo znova poslabšala.

Mestna občina Maribor in Občina Miklavž na Dravskem polju sta pozvali ministrstvo za okolje in prostor, da znova prouči predvidene spremembe pri subvencioniranju okoljskih naložb iz Eko sklada. Skrbi ju, da se bo z ukinjanjem ali zniževanjem subvencij upočasnilo posodabljanje kurilnih naprav, kakovost zraka pa se bo znova poslabšala.

Ministrstvo za okolje in prostor je sredi julija objavilo predlog sprememb odredbe o razvrstitvi območij, aglomeracij in podobmočij glede na onesnaženost zraka ter odloka o določitvi podobmočij zaradi upravljanja s kakovostjo zunanjega zraka.

"Če bodo obveljale spremembe, kot so predvidene, bodo v večini občin z odlokom o načrtu za kakovost zraka - med drugim tudi v mariborski - ukinjene določene spodbude Eko sklada za okolju prijazne naložbe prebivalstva (na primer za plinske kotle) ali pa bodo te spodbude manjše (na primer za zamenjavo zastarelih malih kurilnih naprav). Vprašljive so tudi spodbude za nekatere naložbe v javnem sektorju (na primer nabava komunalnih in delovnih vozil na okolju prijazen pogon in električnih avtobusov)," pojasnjujejo na mariborski občini.

Število preseganj zdravju škodljivih delcev se na območju Mestne občine Maribor sicer iz leta v leto zmanjšuje. "Pozitivni trend je nedvomno rezultat - med drugim - posodabljanj ogrevalnih sistemov in stavbnega pohištva, torej investicij, ki so bile v znatni meri izvedene tudi s subvencijami Eko sklada. K manjši koncentraciji delcev PM10 prispevajo tudi mile zime. Ob tem pa ne moremo mimo dejstva, da kurjenje v zastarelih malih kurilnih napravah še vedno pomembno prispeva k onesnaženju zraka v kurilni sezoni," navajajo.


Na območju mariborske občine je opazno tudi naraščanje deleža črnega ogljika kot posledica kurjenja lesne biomase, večinoma zaradi zastarelih ali slabo vzdrževanih peči, nepravilnega kurjenja, nekakovostnega lesa ali celo kurjenja odpadkov.

"O splošnem izboljšanju stanja zato žal še ne moremo govoriti. Skrbi nas, da se bo z ukinjanjem oziroma zniževanjem subvencij trend posodabljanja kurilnih naprav bistveno upočasnil in da se bo kakovost zraka znova poslabšala," sporočajo.

Mestna občina Maribor je zato skupaj z Občino Miklavž na Dravskem polju naslovila na ministrstvo za okolje in prostor dopis, v katerem ga prosita, da še enkrat prouči predlagane spremembe. V primeru, da bodo predvidene spremembe obveljale, pa predlagajo, da ostane odlok o načrtu za kakovost zraka za aglomeracijo Maribor, za katerega je finančni načrt predviden do leta 2022, v veljavi vsaj še v prihodnjem letu in torej ne preneha veljati 1. oktobra letos.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE