Stroške za elektriko, ogrevanje in toplo vodo težko plačuje najmanj 40 odstotkov slovenskih gospodinjstev.
18. 10. 2017 | Besedilo: M. W./STA
V energetski revščini živi najmanj 40 odstotkov gospodinjstev
18. 10. 2017 | Besedilo: M. W./STA
Po podatkih državnega statističnega urada najmanj 40 odstotkov slovenskih gospodinjstev živi v energetski revščini, kar pomeni, da za pokrivanje energetskih potreb porabijo več kot deset odstotkov svojih dohodkov.
»Energetska revščina je najpogosteje povezana z materialno revščino in s socialno izključenostjo ljudi, pomeni pa tudi tveganje za fizično in mentalno zdravje, degradacijo stanja domovanja in prekomerne dolgove. V praksi energetska revščina največkrat pomeni, da gospodinjstva težko plačujejo stroške za elektriko, ogrevanje in toplo vodo,« opozarjajo v poslanski skupini Levica in pozivajo vlado k sprejetju ustreznih ukrepov.
Pristojno ministrstvo za infrastrukturo in Eko sklad po njihovem mnenju ne ukrepata, čeprav so na voljo finančna sredstva. V operativnem programu za izvajanje kohezijske politike v obdobju 2014–2020 je tako za odpravljanje energetske revščine rezerviranih pet milijonov evrov. »Na ministrstvu za infrastrukturo pa so po preteku več kot polovice programskega obdobja šele v fazi identifikacije optimalne rešitve, ki bi za dodeljene subvencije ponudila trajnostno in učinkovito rešitev z največjim učinkom na porabo evropskih kohezijskih sredstev. Medtem ko bodo v Angliji in Walesu v okviru 160 milijonov funtov vrednega projekta opremili energetsko revna gospodinjstva s sončnimi celicami, naše ministrstvo ne ve, kako za odpravo energetske revščine porabiti pet milijonov evrov,« opozarjajo v Levici, zato od vlade zahtevajo takojšnje ukrepanje, to je subvencioniranje ukrepov v gospodinjstvih z nizkimi prihodki za odpravo energetske revščine, in izdelavo akcijskega načrta za popolno odpravo energetske revščine do leta 2025.
S »približno enako resnostjo« se po njihovem mnenju energetske revščine loteva tudi Eko sklad, ki vodi projekt AERO, v okviru katerega svetovalci v energetsko revnih gospodinjstvih opravijo obisk, občanom nudijo brezplačni nasvet in razgovor ter oddajo brezplačni paket naprav za varčevanje z energijo in vodo. Vsako leto je v okviru projekta predvidenih 300 obiskov upravičencev, kar pomeni 300 brezplačnih svetovanj in 300 razdeljenih paketov. V letu 2014, ko se je projekt AERO izvajal pod okriljem Gradbenega inštituta ZRMK, je bilo opravljenih 139 obiskov. Leto pozneje 2015, ko je projekt prevzel Eko sklad, je dejavnost zastala in ni bil opravljen niti en obisk.
»Lani je bilo je bilo opravljenih pet obiskov, letos do sredine septembra pa deset. Skupaj je bilo na projektu porabljenih 2053,42 evra, medtem ko je samo za subvencije električnih avtomobilov, tudi najprestižnejših, Eko sklad namenil pol milijona evrov na leto,« opozarjajo v poslanski skupini. Od vlade in okoljskega ministrstva zato zahtevajo, da sprejmeta načrt porabe petih milijonov evrov, predvidenih za subvencioniranje ukrepov v gospodinjstvih z nizkimi prihodki za odpravo energetske revščine. »Okoljsko in infrastrukturno ministrstvo naj do konca leta pripravita akcijski načrt s časovnico in finančnim načrtom za odpravo energetske revščine do leta 2025, prav tako naj okoljsko ministrstvo v sodelovanju z Eko skladom pripravi načrt s časovnico porabe vseh preostalih sredstev v okviru projekta AREO,« še zahtevajo v poslanski skupini.