
»Iz prakse vemo, da je boj z madeži na perilu pogosto težaven. Madeži od sadja, zelenjave, vina, pečenke, trave so nočna mora prenekatere gospodinje, nasvetov, kako jih odstraniti, pa tudi ne manjka. Vsi pa si najbolj želimo, da bi to opravila kar pralni stroj in detergent. Pri barvastem perilu je za detergente naloga zaradi milejših pogojev pranja zahtevnejša kot pri belem perilu, saj so pralni programi nežnejši (manj mencanja), pranje pa poteka pri nižji temperaturi (pri 40 ali 30 °C),« je poudarila Dušica Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: »Na trgu je na voljo veliko detergentov za barvasto perilo, potrošniki lahko izbiramo med koncentriranimi in klasičnimi sredstvi; dobimo jih v obliki tekočin, praškov, nekoliko manj v obliki kapsul. Na testu, ki smo ga izvedli letos spomladi, smo preverjali, kako učinkoviti so detergenti za barvasto perilo pri odstranjevanju umazanije in madežev, nismo pa tudi ugotavljali njihovega vpliva na barve in okolje. Preizkusili smo skoraj petdeset sredstev, objavljamo rezultate tistih sredstev, ki jih lahko kupimo v Sloveniji. Poleg vzorcev velikih blagovnih znamk smo preizkusili tudi nekatere priljubljene trgovske znamke, ki so cenovno ugodnejše in zato vedno zanimive za potrošnike. Na test smo poslali tudi štiri vzorce iz Slovenije.«
Največ težav je bilo pri odstranjevanju obarvanih madežev
Pri odstranjevanju mastnih madežev so se sredstva odrezala zelo različno. Tekoči detergenti so, tako kot pred leti, v povprečju manj učinkoviti od praškov, a so med njimi tudi nekateri z dobrimi ocenami. Vsem so najmanj preglavic povzročala mineralna olja in puder, vsi testirani vzorci so delo opravili za oceno »dobro« ali vsaj »povprečno«, precej večje pa so razlike pri odstranjevanju živalske maščobe. Na testu so odstranjevali tudi madeže čokolade, krvi, korenčkovega pireja in mešanice zemlje in trave. Tudi za to skupino madežev so značilne razlike v učinkih detergentov, a le malokateri so boljši od povprečja. »Detergenti pa so imeli največ težav z odstranjevanjem obarvanih madežev,« je izpostavila Dušica Breskvar in dodala: »Odstranjevali smo madeže intenzivnih barv, kot so trava, kava, čaj, borovnice, paradižnikova omaka, rdeče vino in gorčica, saj obarvanost le stežka izgine. Borovnice imajo na primer tako močno barvo, da nas porazni rezultati niso presenetili. Zanimivo pa je, da je najtežje odstraniti madeže čaja. Velik del detergentov je nemočnih tudi pri zeleni barvi trave. Ker detergenti za barvasto perilo ne vsebujejo belil, so bili slabi rezultati pri odstranjevanju obarvanih madežev nekako pričakovani.«
Velike razlike v ceni
Ko med seboj primerjamo cene pralnih sredstev, je treba upoštevati količino detergenta v embalaži in podatek o številu predvidenih pranj (pri nakupovanju bodite pozorni na ta podatek!). Trgovske znamke so občutno cenejše od drugih, pranje z najcenejšima sredstvoma v tekoči obliki je tako več kot petkrat cenejše kot z najdražjim praškom, razlika v rezultatih pa je majhna.
Nasvet ZPS
Kaj in kako so testirali?
Preizkuse so izvajali z različnimi madeži, ki so jih po lastnostih razvrstili v tri skupine: mastne madeže, madeže, ki jih odstranjujemo z encimi, in obarvane madeže. Test je potekal v gospodinjskih pralnih strojih z uporabo programa za barvasto perilo pri 40 °C. Uporabili so bele tkanine (saj niso preverjali obstojnosti barv) in jim dodali tipične standardne madeže na krpah iz bombaža in mešanice bombaža in poliestra ter vzorce materialov za merjenje beline (krpe iz bombaža, mešanice bombaža in poliestra, poliestra, poliamida). Pri odmerjanju sredstva so upoštevali navodila proizvajalcev.
Rezultati testa so objavljeni v septembrski reviji VIP in na spletni strani www.zps.si.