1. 7. 2014 | Besedilo: S. O./STA
Ljubljana - Zelena prestolnica Evrope
1. 7. 2014 | Besedilo: S. O./STA
Ljubljana je razglašena za Zeleno prestolnico Evrope leta 2016. Častni naziv si je slovenska metropola zaslužila predvsem s svojo daljnoročno okoljsko strategijo, ki med drugim omejuje avtomobilski promet in se obrača k zelenim alternativam.
Evropska komisija oziroma njen komisar Janez Potočnik je na posebni slovesnosti v Koebenhavnu razglasila katera evropska prestolnica si zasluži naziv Zelena prestolnica Evrope za leto 2016. Izmed vseh mest, ki so se uvrstila v finale, je največ glasov in častni naziv prejela Ljubljana.
Evropska komisija v sklopu projekta Zelena prestolnica Evrope vsako leto izbira med tistimi mesti, ki so najbolje poskrbela za okolje in s tem za boljšo kakovost življenja meščanov. Posebna komisija je sestavljena iz okoljskih strokovnjakov, ki preverijo kako uspešno se prestolnice spopadajo z vse večjim problemom okoljske obremenjenosti. Na koncu pa nagrado prejme tisto mesto, ki komisijo in nato žirijo prepriča, da je doseglo visoke okoljske standarde in je naravnano tudi v prihodnost s cilji usmerjenimi na trajnostni razvoj mesta.
Ljubljana je okoljske strokovnjake in žirijo prepričala s svojo trajnostno strategijo Vizija 2025, ki se ukvarja s celovitim pristopom do okoljske problematike. V sklopu Vizije 2050 so namreč zastavljeni visokopotezni cilji, ki na enem mestu združijo prizadevanje za zaščito okolja, trajnostno mobilnost v prestolnici, zagotovitev trajne oskrbe z energijo, pa tudi za večjo elektromobilnost. Komisija je izbor komentirala tudi z besedami, da je Ljubljana napravila občuten napredek na področju javnih zelenih naročil. Hkrati pa so okoljski strokovnjaki opazili, da je Ljubljana v obdobju zadnjih desetih let precej spremenila promet, predvsem avtomobilski s tem, da se obrača k zelenim alternativam. To je slovenska prestolnica dosegla leta 2013, ko je spremenila prometne tokove, omejila motoriziran promet in dala prednost javnemu in kolesarskemu prometu ter pešcem. Število kolesarjev v mestu pa se je povečalo tudi zaradi projekta Bicikelj.
Za naziv Zelene prestolnice Evrope se je za leto 2016 potegovalo 12 mest, pri čemer se jih je v ožji izbor uvrstilo pet - poleg slovenske prestolnice še Essen, Nijmegen, Oslo in Umea. Prihodnje leto bo naziv Zelena prestolnica Evrope nosil Bristol.