15. 10. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA
Mesec požarne varnosti namenjen evakuaciji
15. 10. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA
Uprava RS za zaščito in reševanje je letošnji oktober, ki je že več let tradicionalno mesec požarne varnosti, posvetila evakuaciji. S tem želijo po besedah njenega generalnega direktorja Darka Buta spodbuditi lastnike in uporabnike objektov k izvedbi evakuacijskih vaj, ki bi se jih udeležilo čim več ljudi.
V okviru projekta, ki ga uprava za zaščito in reševanje vsako leto pripravi skupaj z Gasilsko zvezo Slovenije in Slovenskim združenjem za požarno varnost, nameravajo letos po besedah Buta na različne načine obveščati o pomenu hitre evakuacije ob požaru. V ta namen so pripravili štiri poučne filme, zgibanke in plakate, napotke o evakuaciji pa so vključili tudi v gradivo, namenjeno šolajočim se otrokom in mladini.
"Naše sporočilo je, da je z ustreznimi preventivnimi ukrepi mogoče preprečiti požar oziroma omejiti njegovo širjenje, še posebej pa velja poudariti, da je treba delovati preventivno vsak dan, ne le oktobra," je na novinarski konferenci, na kateri so predstavili letošnji mesec požarne varnosti, dejal Darko But.
V Gasilski zvezi Slovenije po besedah njenega predsednika Jošta Jakše oktober vsako leto izkoristijo za dodatno osveščanje javnosti. Zato v tem mesecu vrata gasilskih domov odprejo za zunanje obiskovalce, pripravijo različne vaje, na katerih prikažejo svojo usposobljenost, obiščejo pa tudi osnovne šole, vrtce in podjetja in jih seznanijo s pomenom preventivnega delovanja pred požari.
Predsednik Slovenskega združenja za požarno varnost Milan Hajduković ocenjuje, da za boljšo evakuacijo ljudi iz gorečih stavb ne zadostuje zgolj preventivno osveščanje ljudi, ampak je pomembno tudi, ali se v vseh fazah gradnje upošteva preventivne ukrepe varstva pred požari. "V Sloveniji vlagamo veliko večino sredstev v kurativo, področje požarne preventive pa je povsem zanemarjeno," je dejal. Izrazil je upanje, da bo to uredila resolucija varstva pred požarom, ki je v pripravi.
Za nadziranje preventivne varnosti stavb pred požarom je v Sloveniji odgovoren inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Po besedah glavnega inšpektorja Milivoja Dolščaka inšpektorat letno opravi okoli 5000 inšpekcijskih nadzorov, pri čemer ugotavljajo, da so objekti v Sloveniji (nadzirajo jih okoli 200.000) na evakuacijo dobro pripravljeni. Slednje je ponazoril tudi z rezultati pregledov osnovnih šol.
"Ob nadzorih smo ugotovili, da je imelo 97 odstotkov šol izdelan načrt evakuacije. Praktično usposabljanje je bilo izvedeno v 95 odstotkih, evakuacijske poti pa so bile proste v 97 odstotkih šol. Tako bi lahko načelno ugotovili, da so osnovne šole na evakuacijo dobro pripravljene," je dejal Dolščak in dodal, da podobna statistika velja tudi za ostale objekte.
Kako pa sicer ravnati, če požar zajame večstanovanjsko stavbo. Po besedah poveljnika Gasilske zveze Slovenije Francija Petka je vse odvisno od tega, v kateri fazi je požar. "Če nisi prepričan, kaj se dogaja, potem o požaru čim prej obvesti bližnje in se umakni na varno. Če pa zadevo vidiš, potem se lahko lotiš gašenja," pravi. Dolščak pa dodaja, da si je treba še pred izbruhom požara dobro pogledati evakuacijske načrte.