Akcija Očistimo naše gore letos s poudarkom na varnosti v gorah

15. 5. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA

Očistimo naše gore, Smeti, hribi, gore, odpadki

V kampu Tura nad Vipavo so to nedeljo uradno odprli planinsko-ekološko akcijo Očistimo naše gore, ki jo letos organizirajo osmič. Tokrat bodo poudarek namenili tudi varni in odgovorni hoji v gore, zato je pokrovitelj akcije podprl projekt razvoja programa za učinkovitejše reševanje v gorah.

Akcija je po besedah njene vodje v Zavarovalnici Triglav, ki projekt finančno podpira, Ane Cergolj Kebler v osmih letih prerasla v gibanje ljudi, ki imajo radi naravo in jo želijo ohraniti čisto.

"Razvija pa se še v mnogo več - spodbujamo varno hojo v hribe, velik poudarek dajemo gorskemu bontonu, hkrati pa motiviramo tudi družine, da prosti čas preživljajo skupaj v naravi," je po navedbah zavarovalnice poudarila Cergolj Keblerjeva.

Prepričana je, da je prav motivacija otrok za hojo v hribe eden od velikih izzivov staršev, zato je bil letošnji otvoritveni dogodek v Vipavi namenjen njim oziroma družinam. V uvodnem delu dogodka so udeleženci čistili okoliške planinske poti, nadaljevanje pa je bilo po besedah organizatorjev v znamenju zabave in izobraževanja.

Za varnejši planinski korak v novo sezono so bile na voljo različne delavnice, člani Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) pa so prikazali, kako poteka reševanje z atraktivno tirolsko žičnico. Na voljo so bili tudi plezalna stena, igre ter geolov za otroke s skritim zakladom.

Odgovorno ravnanje z odpadki

Simbol akcije še naprej ostajajo biorazgradljive vrečke za odgovorno ravnanje z odpadki, s katerimi bodo letos opremili najmanj 73 planinskih domov v sredogorju in visokogorju. Čeprav so planinci v zadnjih sedmih letih v okviru akcije iz gora odnesli 28 ton odpadkov, obiskovalce gora spodbujajo tudi v smeri, da smeti v dolini ločeno odložijo v pravi zabojnik, so v sporočilu zapisali v zavarovalnici.

Zavarovalnica je v sklopu akcije podprla program sarOS (Search and Rescue operating System) GRZS, ki je nadgradila sistem za učinkovitejše reševanje v gorah. Z njim bodo lahko reševalci po navedbah zavarovalnice odslej lažje in hitreje našli ponesrečence ter s tem skrajšali pot do zdravniške oskrbe poškodovanih planincev.

Po besedah vodje projekta na GRZS Matjaža Šerkezija gre za učinkovito in sofisticirano metodo, ki je hkrati enostavna in zanesljiva, z njeno pomočjo pa bodo lahko reševalci v najkrajšem možnem času izvedeli, kje točno se nahajajo poškodovane osebe v gorah in tako poskrbeli za njihov čim hitrejši prevoz.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE