2. 10. 2014 | Besedilo: Ba. P.
natečaj, društvo Planet Zemlja, Planetu zemlja prijazna občina
Planetu Zemlja prijazne občine 2014
2. 10. 2014 | Besedilo: Ba. P.
natečaj, društvo Planet Zemlja, Planetu zemlja prijazna občina
Komisija vseslovenskega natečaja Planetu Zemlja prijazna občina 2014, ki ga že peto leto zapored organizira društvo Planet Zemlja, je izbrala letošnje zmagovalce. V kategoriji občin z do 3000 prebivalci je zmagala občina Razkrižje, v kategoriji občin s 3000 do 5000 prebivalci je zmagala občina Poljčane, v kategoriji občin s 5000 do 10.000 prebivalci je komisija najbolje ocenila občino Zreče, v kategoriji občin z več kot 10.000 prebivalci je prvo mesto zasedla občina Žalec, v kategoriji mestnih občin pa Mestna občina Ljubljana.
»Gre za občine, ki so s svojim delovanjem na področju varovanja gozdov, lokalne samopreskrbe, onesnaževanja s hrupom, trajnostnega turizma, sejemske dejavnosti, ravnanja z odpadki, energetike in okoljskega komuniciranja prejele najvišje ocene strokovne komisije,« pravijo v društvu Planet Zemlja. V komisiji so bili strokovnjaki Zavoda za gozdove RS, direktorata za lokalno samooskrbo ministrstva za kmetijstvo, Nacionalnega inštituta za javno zdravje, društva za ENO glasbo, zavoda Tovarna trajnostnega turizma GoodPlace, Gospodarskega razstavišča Ljubljana, Okoljsko-raziskovalnega zavoda, Gradbenega inštituta ZRMK in društva Planet Zemlja.
Občine bodo nazive prejele na osrednjem dogodku sejma Narava zdravje ki bo potekal med 13. in 16. novembrom na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Na podelitvi bodo posebno priznanje prejele občine, ki na natečaju sodelujejo že od začetka, to je od leta 2010. »Tem bo komisija pripravila tudi oceno napredka na posameznih področjih. Hkrati bomo posebej izpostavili občine, ki so se letos pridružile okoljskim pobudam, ki smo jih občinam poslali neobvezujoče, a so jih zaznale kot pomemben prispevek pri razvoju kakovosti bivanja svojih občank in občanov. Katere občine so to, katere pobude bodo »posvojile« in kaj bodo pokazali izsledki petletne raziskave okoljskega razvoja občin, bomo naznanili 13. novembra na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani,« so sporočili z društva Planet Zemlja.
Organizator poudarja, da je cilj natečaja večplasten. Podatki, ki jih posredujejo občine, so namreč dragocena zbirka informacij za strokovnjake v komisiji oziroma za ustanove, iz katerih prihajajo, medtem ko občinam prinašajo priznanje za delo in motivacijo za naprej. Letošnji natečaj je podprla tudi Skupnost občin Slovenije.
Povabilu na prvi natečaj leta 2010, s katerim je želelo društvo Planet Zemlja pridobiti in informacije o ozaveščanju lokalnih skupnosti na področju okoljevarstva, se je odzvalo 33 občin. Leto pozneje, ko so okoljskemu ozaveščanju dodali še področje varovanja gozdov in ravnanja z odpadki, se je na natečaj prijavilo 35 občin. Lani je strokovna komisija ocenjevala še več področij; poleg okoljskega ozaveščanja, varovanja gozdov, ravnanja z odpadki, energetike in sejemske dejavnosti še področje trajnostnega turizma in lokalne samopreskrbe. Na povabilo se je odzvalo 16 občin (iz Pomurja, Dolenjske, Osrednje Slovenije, Štajerske, Šaleško-Savinjske regije, Posavja in Gorenjske), naziv pa so prejele občine Razkrižje (v kategoriji do 3000 prebivalcev), Poljčane (v kategoriji od 3000 do 5000 prebivalcev), Vojnik (v kategoriji od 5000 do 10.000 prebivalcev), Žalec (v kategoriji nad 10.000 prebivalcev) in Mestna občina Ljubljana (v kategoriji mestna občina). Poleg nazivov so podelili še priznanja občinam Kostanjevica na Krki, Trzin, Markovci, Zreče, Slovenske Konjice, Sevnica, Krško, Brežice, Radovljica in Velenje.