Plinski terminal bližje Sloveniji?

25. 8. 2014 | Besedilo: S. O.

plinski terminal

V Žavljah ne bo plinskega terminala, zato pa lahko miniuplinjevalnik za skladiščenje, uplinjanje in distribucijo zemeljskega plina zraste tik ob slovenski meji z zahodno sosedo Italijo.

Nekajletni zapleti okoli gradnje plinskega terminala v Tržaškem zalivu so se za Slovenijo končali ugodno. Okoljevarstveniki in prebivalci so dosegli, da se plinski terminal, ki bi zelo obremenil okolje, ne bo zgradil v Žavljah. Kljub temu pa si še ne moremo oddahniti, saj bo morebiti bližje naši državi, zgolj dva kilometra od meje, nastal miniuplinjevalnik za skladiščenje, uplinjanje in distribucijo zemeljskega plina.

Potem, ko je Evropska komisija plinski terminal v Žavljah izločila iz seznama energetskih projektov, ki predstavljajo skupni evropski interes, so si okoljevarstveniki oddahnili. Sedaj pa so se italijanski mediji razpisali, da naj bi na območju Lokavca podjetje Smart Gas v sklopu finskega koncerna Wärtsilä zgradil malce drugačen plinski terminal oziroma miniuplinjevalnik za skladiščenje, uplinjanje in distribucijo zemeljskega plina. Čeprav naj bi šlo za manjši projekt kot je bil načrtovan v Žavljah, pa so okoljevarstveniki že zaskrbljeni, saj bi se zaradi njega povečal morski promet s tankerji, ki bi obremenil Tržaški zaliv. Še posebej se bojijo morebitnih nesreč tankerjev, saj bi lahko eksplozije pripeljale do hujših posledic. Prav zato ob vplutju tovrstnih ladij v pristanišča veljajo posebni poostreni ukrepi, med drugim tudi ta, da so takrat vse ostale dejavnosti v pristanišču začasno prekinjene. Poleg tega naravovarstveniki opozarjajo še na onesnaževanje morja s klorom, ki se ga potrebuje za segrevanje plina. Za povrh vsega pa naj bi živo srebro, ki bi se dvigovalo iz dna z muljem, onesnažilo živa bitja v Tržaškem zalivu.

Zaenkrat naša sosednja država Italija naše vlade še ni obvestila o projektu, zato bo ministrstvo za kmetijstvo in okolje samo zaprosilo za pojasnila. Medtem pa se je v Nabrežini že odbila prva javna obravnava o projektu, pripombe pa se lahko podajo do septembra.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE