Razstava ob 70. obletnici rednih opazovanj Triglavskega ledenika

5. 8. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

okolje, ledenik, razstava

V prostorih Agencije za okolje (Arso) sta Geografski inštitut Antona Melika in Geodetski inštitut Slovenije pripravila razstavo ob 70. obletnici rednih opazovanj Triglavskega ledenika. Avtor razstave je Miha Pavšek. Ledenik je zaradi segrevanja podnebja vse manjši, na razstavi pa je predstavljen pomen in potek opazovanj ledenika.

Ob odprtju razstave z naslovom Zeleni plaz – včeraj, danes, jutri sta spregovorila direktor urada za meteorologijo na Arsu Klemen Bergant in Matej Gabrovec z Geografskega inštituta Antona Melika. Pojasnila sta potek opazovanj in opisala njihov napredek. Razstava sledi vsebinskim sklopom, predstavljenim v knjigi Triglavski ledenik, ki je izšla konec leta 2014, prikazuje pa slikovno gradivo in reprodukcije starejših slik, ki predstavljajo Triglavski ledenik, njegovo okolico in najrazličnejše vire.

Geografski inštitut Antona Melika je z opazovanji Triglavskega ledenika, ki leži v trikotniku med Kredarico oziroma tamkajšnjim Triglavskim domom, vrhom Triglava in že deloma kopno Glavo skrajno desno, začel takoj po drugi svetovni vojni leta 1946, ko so takratni študentje geografije naredili prve meritve. Po raziskavah inštituta naj bi ledenik nastal v tako imenovani mali ledeni dobi v 16. stoletju.

Leta 1952 so na inštitutu dobili tudi geodetsko izmero, na podlagi katere so lahko izračunali prostornino ledenika. Takrat je meril dva milijona kubičnih metrov, danes pa ima le še tri stotine te prostornine. Leta 1954 so postavili tudi meteorološko postajo na Kredarici, s pomočjo katere so lažje opazovali spremembe na ledeniku. V 90. letih so sledili napredku tehnologije in ledenik opazovali z modernejšimi metodami, ki jih razvijajo in uporabljajo še danes. Ledenik lahko tako v živo opazujemo prek spletne kamere.

Meritve in opazovanja po navedbah Klemena Berganta ne bi bila mogoča brez dobrega sodelovanja s Planinskim društvom Ljubljana-Matica, ki skrbi za triglavski dom na Kredarici. Arso je preteklo leto prek evropskega kohezijskega projekta Bober tudi prenovil meteorološko postajo na Kredarici in jo opremil z najsodobnejšimi meteorološkimi merilniki.

Opazovanje ledenika ne pušča več nobenega dvoma o tem, da se podnebje segreva, je še poudaril Bergant in dejal, da je temu spoznanju ključno pripomoglo opazovanje ledenika. Temperatura ozračja na območju ledenika se je v 40 letih dvignila za 1,7 stopinje Celzija. Najbolj talilna sezona je bila leta 2003.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE