12. 5. 2015 | Besedilo: S. O.
Saniranje celjske kotline
12. 5. 2015 | Besedilo: S. O.
Celjska kotlina je zaradi dolgoletnega delovanja Cinkarne Celje obremenjena predvsem s kadmijem, svincem in cinkom. Nevladne organizacije in uradne službe že leta ugotavljajo, da gre za degradirano območje, ki nujno potrebuje celostno sanacijo.
Predstavniki Civilne iniciative Celje so že pred leti vzorce onesnažene zemlje poslali v laboratorij v Kanado, saj niso zaupali domačim laboratorijem. Izkazalo se je, da je kritična količina kadmija presežena za tristo odstotkov. Predvsem je problematično območje, na katerem je nekdaj stala Cinkarna Celje, saj je onesnaženo do deset metrov globine. Na tem mestu so kritične vrednosti posameznih težkih kovin več kot stokrat presežene. Samo kritična vrednost kadmija je presežena 580-krat.
Kot kaže, se bo po letih opozarjanj in protestov vendarle konkretneje zganila tudi država. Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen se je tako udeležila prvega sestanka delovne skupine za sanacijo Celjske kotline, ki jo je s sklepom ustanovila konec aprila. Delovna skupina bo najprej pregledala območje, nato pa sprejela ukrepe za zmanjšanje onesnaženosti. Ministrstvo za okolje in prostor bo potrebne predpise pripravilo do konca leta.
Po prvem sestanku delovne skupine je ministrica Irena Majcen povedala, da je bil namen sestanka sestaviti dveh delovni skupini. Prva se bo ukvarjala s problematiko onesnaženosti tal in sanacijo, druga se bo osredotočila na prostorsko načrtovanje iz izvedbo ukrepov. Poleg predstavnikov ministrstva in Agencije RS za okolje, so v delovni skupini tudi župan Celja, predstavniki Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Zavoda za gradbeništvo Slovenije, Razvojnega centra Planiranje, Instituta Jožefa Stefana, Fakultete za gradbeništvo in geodezijo, Biotehniške fakultete, Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter Inštituta za okolje in prostor.