Sejem Narava - zdravje: Planetu Zemlja prijazne občine

Na sejmu Narava - zdravje, ki poteka na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, bodo danes ob 19. uri v Marmorni dvorani razglasili zmagovalce vseslovenskega natečaja Planetu Zemlja prijazna občina. Letos se je na natečaj, ki ga društvo Planet zemlja organizira že četrto leto, prijavilo največ občin s Štajerske.

Občine, ki so se prijavile na letošnji natečaj društva Planet Zemlja, so ocenjevali strokovnjaki direktorata za kmetijstvo na okoljskem ministrstvu, zavoda za gozdove, Gradbenega inštituta ZRMK, Okoljsko-raziskovalnega zavoda, Gospodarskega razstavišča in zavoda Tovarna trajnostnega turizma. Raziskovana področja, na katerih so se morale sodelujoče občine čim bolj izkazati, pa so bila lokalna samooskrba, varovanje gozdov, energetika, ravnanje z odpadki, sejemska dejavnost, trajnostni turizem in okoljsko komuniciranje.

Natečaj, ki ga društvo Planet Zemlja letos organizira že četrtič, je od leta 2010 razširil področja raziskav in postav pomemben pokazatelj stanja na področju varovanja okolja in ohranjanja narave v lokalnih skupnostih, pravijo v društvu. S prvim natečajem leta 2010 so želeli pridobiti sliko na področju ozaveščanja lokalnih skupnosti glede okoljevarstva. Na povabilo na natečaj se je odzvalo 33 občin, pretežno s severovzhoda države. V prvi kategoriji (občine do 3000 prebivalcev) je naziv prejela občina Dobrovnik, v drugi (od 3000 do 10.000 prebivalcev) občina Vojnik, v kategoriji več kot 10.000 prebivalcev pa občina Celje.

Leta 2011 je društvo področju okoljskega ozaveščanja dodalo še varovanje gozdov in ravnanje z odpadki. V ta namen so sodelovanje z društvom sprejeli na Agenciji RS za okolje in Zavodu RS za gozdove. »Tako smo trem kategorijam najboljših dodali še po dve mesti v posamezni kategoriji,« pravijo na društvu. Na povabilo se je odzvalo 35 občin, med njii največ občin z več kot 10.000 prebivalci). Naziv so prejele občina Razkrižje (v kategoriji do 3000 prebivalcev), Vojnik (od 3000 do 10.000 prebivalcev) in Murska Sobota (v kategoriji več kot 10.000 prebivalcev). Tega leta so podelili tudi priznanja, in sicer občinam Hodoš in Kostanjevica na Krki (v kategoriji do 3000 prebivalcev); občini Kobarid in Trzin (od 3000 do 10.000 prebivalcev) ter občinam Radovljica in Sevnica (več kot 10.000 prebivalcev).

Leta 2012 so področjem okoljskega ozaveščanja, varovanja gozdov in ravnanja z odpadki dodali še področje energetike in sejemske dejavnosti, s tem se je začelo tudi sodelovanje z Visoko šolo za tehnologijo in sisteme, Gradbenim inštitutom ZRMK in Gospodarskim razstaviščem. Na povabilo se je odzvalo 32 občin (pretežno s severovzhodne Slovenije), naziv pa so prejele: Občina Vransko (v kategoriji do 3000 prebivalcev), Občina Vojnik (v kategoriji do 10.000 prebivalcev) in Mestna občina Ljubljana (v kategoriji več kot 10.000 prebivalcev). Poleg nazivov so podelili še priznanja občinam Razkrižje, Kostanjevica in Kobilje (v kategoriji do 3000 prebivalcev), Puconci, Kobarid in Trzin (od 3000 do 10.000 prebivalcev) ter Žalec, Krško in Velenje (več kot 10.000 prebivalcev).

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE