Kako preživeti vročino brez klime

6. 7. 2017 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

hlajenje, klima naprave, solarno hlajenje, vročina, prezračevanje

V boju proti vročini si veliko gospodinjstev pomaga s klimatsko napravo, a te znajo marsikomu povzročati težave z zdravjem, porabijo veliko električne energije ali pa so predrage. Ohladiti stanovanje brez klime ni misija nemogoče!

Med napravami obstajajo še reverzibilne ali obrnljive toplotne črpalke tipa voda/voda ali zemlja/voda, ki lahko hladita pasivno (s kroženjem vode ali hladu zemlje), brez rabe električne energije za kompresor. Če je temperatura v prostorih še vedno previsoka, je možno vključiti tudi kompresor. Na takšen način je učinkovita tudi toplotna črpalka zrak/voda. Pri hlajenju je treba paziti na površinsko temperaturo ogreval (talnega ali stenskega ogrevanja), saj ne sme pasti pod temperaturo kondenzacije v prostoru.

Novost je tudi solarno hlajenje. Sisteme sestavljajo sprejemniki sončne energije, absorpcijski hladilniki in hranilnik ohlajene vode. Ekološki in poceni vir ohlajanja je primeren za manjša in večja stanovanja kot tudi poslovne zgradbe in hotele. Prednosti pa so tudi v tem, da prostor pod sprejemniki sončne energije lahko uredimo v osenčena parkirna mesta.

Stanovanje pa je mogoče ohladiti tudi brez naprav. S petimi nasveti boste tudi v vročih dnevih lažje dihali:

  • Zagrnite zavese in spustite rolete

Na takšen način vročini preprečite vstop v prostor. Sončna svetloba lahko dvigne temperaturo za 30 odstotkov. Pri oknih, ki gledajo na jug in zahod, je že v jutranjih urah najbolje zagrniti zavese ali zastreti žaluzije oziroma spustiti rolete.

  • Večerno prezračevanje

Ko se sonce skrije za obzorje, je čas za odpiranje oken – če je le mogoče, na nasprotnih straneh stanovanja ali hiše, da ustvarite prepih. Pri tem se je nujno prilagajati razmeram zunaj, saj je tudi zvečer lahko vroče in soparno.

  • Uporaba ventilatorja

Ventilator lahko služi kot odlični mešalec zraka, ki lahko pomaga preživeti vroče dneve. Pred ventilator lahko postavite plastenke z zamrznjeno vodo – nekateri svetujejo, da vodi dodate še sol. Pri tem pa je treba omeniti, da je ventilator bolje postaviti čim bližje tlom, saj se bo hladni zrak tako najbolje razpršil. Včasih pomaga tudi vklop ventilatorja v kopalnici, ki je tam zato, da posrka vlago iz zraka.

  • Zmanjšanje notranjih virov toplote

V vročih dneh se, če se le lahko, odpovejte uporabi pečice in štedilnika. Tudi zamenjava klasičnih žarnic za varčne sijalke bo pomagala pri ohranjanju prijetnejše temperature v zaprtemu prostoru.

  • Svila in bombaž

Posteljnina naj bo svilena – cenovno ugodnejša izbira pa je bombaž. Naravni materiali se ne pregrevajo in ustvarjajo prijeten občutek na koži. V vročih nočeh pa vzmetnico lahko premaknete na tla, kjer je zrak hladnejši.

 

PREBERITE ŠE:

Pet nasvetov za prezračevanje brez klime

Pred nakupom klimatske naprave

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE