V prestolnici si lahko žejo pogasite tudi pri pitnikih

21. 6. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA

vročina, pitnik, pitna voda

Danes, na prvi poletni dan, se bodo temperature povzpele tudi do 35 stopinj Celzija. Če se boste potepali po prestolnici, se lahko odžejate pri pitnikih, ki so razporejeni od Pogačarjevega do Gornjega trga, v Tivoliju in Navju ter ob Koseškem bajerju in na Cankarjevem vrhu.

Pitniki so priključeni na osrednji vodovodni sistem, kamor doteka voda iz vodarne Kleče, so sporočili z Mestne občine Ljubljana (MOL). Spomladi, pred začetkom obratovanja, Javno podjetje Vodovod - kanalizacija preveri, ali so pitniki tehnično brezhibni in tudi, ali pitna voda na izlivu ustreza določbam zakonodaje. V času delovanja (od aprila do oktobra) so vključeni v redni notranji nadzor pitne vode upravljavca vodovoda. Iz obratovanja bi jih izključili takoj, ko bi bilo ugotovljeno kakršno koli odstopanje od določb pravnih aktov.

Ker stojijo na lokacijah, kjer je v neposredni bližini javno vodovodno omrežje, je zadrževalni čas od le-tega do pipe pitnika kratek, zato se voda v njih običajno ne pregreva. »To je zelo pomembno, saj je prav ogrevanje vode v času visokih poletnih temperatur problem, ki se mu je treba izogniti,« pravijo na MOL, kjer uporabnikom priporočajo, da pitnik spirajo tako dolgo, da vanj priteče sveža voda.

V primerjavi s pipami v gospodinjstvih, kamor doteka voda iz istega vira kot v pitnike, imajo javni pitniki nekaj posebnosti. Uporablja jih lahko veliko ljudi, izpostavljeni so vremenskim vplivom, onesnaženemu zraku in vandalizmu, dostopni so tudi živalim. Uporabniki morajo biti zato pozorni, kajti kljub rednemu vzdrževanju se lahko zgodi, da bo pitnik poškodovan ali umazan že kmalu po ogledu vzdrževalca.

Pitniki si v središču Ljubljane, od Pogačarjevega do Gornjega trga, sledijo skorajda drug za drugim. Starši so še posebej veseli pitne vode na igriščih v Tivoliju in Navju, tekači in sprehajalci pa ob Koseškem bajerju in Cankarjevem vrhu. Javni pitniki niso zgolj urbani okras mesta, ampak spominjajo tudi na to, da je v Ljubljani na voljo dobra voda. Voda je naravna dobrina, ki mora biti dostopna vsem, a z zavedanjem, da ima pitna voda tudi svojo ceno, so še zapisali na MOL.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE