Stanje okolja lani z več neslavnimi rekordi

7. 8. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

ozračje, vreme, globalno segrevanje, ogljikov dioksid

Globalno segrevanje, učinek tople grede in višina morske gladine so lani dosegli rekordno visoke vrednosti, s čimer je leto 2015 glede na ključne okoljske indikatorje postalo najslabše v moderni dobi, pravijo znanstveniki. Poročilo Stanje podnebja, ki ga vsako leto pripravi 450 znanstvenikov z vsega sveta, temelji na več 10.000 meritvah.

Rekordna temperatura podnebja, ki so jo zabeležili lani, je po navedbah znanstvenikov delno posledica globalnega segrevanja, še poslabšal pa jo je trend segrevanja oceanov. Gre za vremenski pojav, imenovan El Nino, ki segreva površino Tihega oceana in s tem vpliva na vreme po vsem svetu, navedbe znanstvenikov povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Tokratni El Nino, ki se je končal julija, je bil eden najhujših najmanj od leta 1950, kaže raziskava, ki jo je vodila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA). Po besedah njenega direktorja Thomasa Karla so bile lanske podnebne spremembe posledica tako dolgoročnega segrevanja ozračja kot El Nina: »Lanski El Nino je bil zelo jasen opomnik, kako lahko kratkoročni dogodki krepijo vplive, ki jih povzročajo dolgoročni trendi globalnega segrevanja.«

Letno povprečje koncentracije ogljikovega dioksida v ozračju je na merilni postaji na Havajih doseglo 400,8 delca na milijon, s čimer je prvič preseglo vrednost 400 delcev na milijon. Gre za največje letno povečanje v zadnjih 58 letih.

Na globalni ravni se je morska gladina v povprečju dvignila za 70 milimetrov nad povprečje iz leta 1993, kar je največ v zgodovini meritev. Na leto se v povprečju zviša za 3,3 milimetra, v nekaterih delih sveta pa je naraščanje vode še precej hitrejše. Znanstveniki opozarjajo, da bo gladina morij še naraščala, čeprav to zaradi nižje povprečne hitrosti v prihodnjih letih morda ne bo tako očitno. Taljenje ledenikov bo na kocko postavilo na milijone življenj po vsem svetu, so poudarili.

Sočasno se je skoraj podvojila površina območij z ekstremno sušo. Leta 2014 je zaradi hudega pomanjkanja padavin trpelo prebivalstvo na osmih odstotkih planeta, lani pa že na 14 odstotkih.

Nič kaj dobro ne kaže niti temperaturi arktičnega površja, ki je bila lani med najvišjimi od začetka meritev na začetku 20. stoletja. Površje Antarktike pa je bilo medtem hladnejše od povprečja, kar gre prav tako pripisati kroženju zračnih tokov, ki ga povzroča El Nino. Svetovni ledeniki so se sicer lani zmanjšali že 36. leto zapored.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE