V Ljubljani slovesnost ob prevzemu naziva Zelena prestolnica Evrope

14. 1. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

zelena prestolnica, okolje, Ljubljana

Pred ljubljansko mestno hišo so včeraj popoldne s prireditvijo obeležili začetek leta, v katerem se Ljubljana ponaša z nazivom Zelena prestolnica Evrope. "Danes vsi prisotni v srcu nosimo ponos, da smo zmagovalci na enem od najpomembnejših področij pri razvoju našega planeta," je pred več sto zbranimi poudaril ljubljanski župan Zoran Janković.

Kot je spomnil Zoran Janković, je Ljubljana edino mesto v tem delu stare celine, ki se lahko ponaša z nazivom Zelena prestolnica Evrope; več kot 1000 kilometrov okoli namreč nobeno drugo mesto ni doseglo tega uspeha. Komisija je v utemeljitvi izbora med drugim izpostavila, da je Ljubljana mesto, ki je v najkrajšem času uspelo narediti največ sprememb v pravo smer.

"Ta naziv potrjuje našo filozofijo življenja in razvoja, ki smo jo zastavili leta 2007," je v izjavi dejal Janković. "Kaže, kako živeti v bodoče, da bomo to mesto, ki ga sedaj upravljamo, enako lepo, enako zeleno, z enako dobro, čisto pitno vodo iz pipe, kot jo imamo mi, pustili tudi generacijam, ki prihajajo," je dodal.

Kot je znova izpostavil Janković, bo v Evropi v prihodnjih letih ključna solidarnost. "Ljubljana je pri tem lahko vzor, tako pri ohranjanju narave za bodoče generacije kot pri tem, da smo si med sabo sosedje, prijatelji, da živimo skupaj in spoštujemo različnost," je ocenil.

Glede Zelene prestolnice Evrope, je "vsak prispeval droben kamenček v mozaiku, tudi tisti, ki so polagali kocke, zapirali mestno središče ali sadili drevesa". "Ljubljana je res lahko za zgled in nihče nam ne more vzeti ponosa, da smo najboljši med dobrimi," je dejal.

V nagovoru na slovesnosti je Janković znova spomnil, da je Ljubljana zaradi odločitev treh vlad v preteklih letih izgubljala finančna sredstva. "Če bi imeli ta denar, mislim, da bi uresničili tudi tiste moje sanje - brez države - da bi poglobili železnico," je v izjavi pojasnil župan.

"Ampak imamo dve možnosti; lahko jamramo, obtožujemo in jokamo ter nič ne naredimo, ali pa skušamo s tistim, kar imamo, ravnati racionalno - kar tudi delamo - in izvesti več kot 1700 projektov. Pri tem pa pridemo do ljubosumnosti mnogih, ki s tem niso zadovoljni in skušajo to delo diskreditirati z raznimi čudnimi preiskavami, ampak to je očitno del uspeha," je še dodal.

Po besedah ljubljanske podžupanje Tjaše Ficko, ki ima največ zaslug za naziv Zelena prestolnica Evrope, ta dan pomeni izjemen ponos tako za ekipo, pa tudi - kot upa - za Ljubljančane. "Upam, da bomo skupaj lahko ponosni na to nagrado. Vsi pa vemo, da je to hkrati ponos in priznanje za preteklo delo, obenem pa tudi obveza za prihodnje delovanje, tako da si bomo skupaj prizadevali biti čim boljši in še bolj zeleni," je povedala.

V letu 2016 bo vsak mesec posvečen eni od "zelenih" tem, v mesecu januarju je to pametno ravnanje z odpadki. Prav tako bo vsaka od mestnih četrti tri tedne ambasadorka projekta in tako osrednja nosilka dogajanja. Danes je "štafetno palico" kot prva prevzela četrtna skupnost Črnuče.

Sicer pa so na trgu pred mestno hišo predstavili še dve novosti. Prva je informacijska točka v obliki dveh lesenih paviljonov, ki jih je postavil Riko. Na informacijski točki lahko obiskovalci dobijo informacije, si ogledajo različne izdelke, tam se bodo odvijali tudi dogodki in delavnice.

"Ponosen sem, da je moje mesto Zelena prestolnica Evropa. To je pomembno, odmevno priznanje, ljudje to opazijo," je ob robu prireditve za STA povedal direktor Rika Janez Škrabec. Medtem ko o podrobnostih dogovora s Mestno občino Ljubljana ni želel govoriti, pa je poudaril, da bo objekt vsakodnevno obiskalo veliko ljudi. "Preko te hiše se bo Riko, naš način gradnje, lahko promoviral," je pojasnil.

Pred mestno hišo pa je prostor našla tudi lesena instalacija srca s stetoskopom za srčni utrip, ki ga lahko posnamejo meščani in ostali mimoidoči. Med snemanjem srčnega utripa srce bije po ritmu ter se obarva zeleno.

Ljubljana bo naziv Zelene prestolnice Evrope od Bristola uradno prevzela februarja, marca bo nato v Ljubljani potekala uradna otvoritvena slovesnost. Junija bo slovenska prestolnica gostila izbor Zelene prestolnice Evrope za leto 2018.

Sicer pa bodo skozi vso leto potekali številni manjši in večji zeleni projekti. Med njimi so olepšanje mesta s 182 cvetličnimi koriti, certificiranje hotelov po mednarodnih kriterijih Travelife ter uvajanje zelenih nabavnih verig.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE