12. 10. 2016 | Besedilo: K. Ž.
En.občina 2016: Zmagovalke so Velenje, Pivka in Miren Kostanjevica
12. 10. 2016 | Besedilo: K. Ž.
Medijsko-založniška hiša Energetika.net je že sedmo leto zapored podelila nagrade slovenskim občinam, ki so naredile največ na področju učinkovite rabe energije in uvajanja obnovljivih virov. Letos so nagrade prejele občine Velenje, Pivka in Miren Kostanjevica.
Strokovna komisija v sestavi Rajko Leban, Goriška lokalna energetska agencija, Aleš Podgornik, Institut Jožef Stefan, Jana Habjan Piletič, JHP projektne rešitve, Gašper Vilfan, SPIRIT Slovenija, Lidija Stvarnik, Lokalna energetska agencija Kssena, Jurij Rihar, ELEA iC in Mateja Kegel Kozlevčar, Energetika.NET, je med vsemi slovenskimi občinami v prvem krogu izbrala 70 tistih, ki redno poročajo državi o izvajanju akcijskega načrta, ter na podlagi poročil na koncu izbrala po tri super finalistke v vsaki kategoriji med malimi, srednjimi in velikimi občinami. Med super finalistkami letošnjega natečaja En.občina so bile sicer občine Miren Kostanjevica, Nazarje in Preddvor med malimi, Pivka, Tolmin in Vrhnika med srednjimi in Jesenice, Škofja Loka in Velenje med velikimi.
Da tudi v Sloveniji ne manjka primerov dobrih praks, dokazuje izjemna konkurenca, ki je iz leta v leto močnejša. Med vsemi se je po mnenju strokovne komisije z najvišjim številom točk in najodmevnejšimi projekti izkazala Mestna občina Velenje, ki je postala tudi absolutna zmagovalka letošnjega natečaja. Kot so zapisali v obrazložitvi se »v Mestni občini Velenje nenehno ukvarjajo z uvajanjem novih tehnologij na področju OVE in URE. V preteklosti so med drugim načrtovali gradnjo polnilnic na vodik, trenutno pa se izdeluje študija možnosti izkoriščanja vodika na širšem področju Šaleške doline. S pomočjo različnih evropskih programov uvajajo nove tehnologije v sisteme upravljanja z energijo, nadzora nad rabo energije, izkoriščanja novih tehnologij. Občina je zelo uspešna pri pridobivanju nepovratnih sredstev.«
Občina Miren Kostanjevica je kljub svoji majhnosti komisijo prepričala z naprednimi projekti in velikimi koraki v smeri OVE in URE. »Omenjena občina je bila prva za katero je Goriška lokalna energetska agencija izdelala lokalni energetski koncept. Imajo jasne načrte za prihodnost med katerimi je tudi električna mobilnost, ki mora biti, kot pravijo, regijskega značaja s ciljem izboljšati stanje javnih prevozov. V sklopu nastajajočega Geoparka Krasa načrtujejo vzpostavitve mreže električnih vozil in koles, za potrebe turizma in javnih prevozov. Dobre prakse, ki jih učinkovito implementirajo, črpajo iz projektov čezmejnega sodelovanja oz. v udeleževanju predstavitev transnacionalnih projektov večinoma v navezi z energetsko agencijo GOLEA. Skrbijo pa ne le za izobraževanje svojih zaposlenih, ampak tudi učencev osnovnih šol, ki se, kot pravijo, z veseljem udeležujejo krožkov OVE in URE, kar so pokazali tudi z gledališkimi predstavami na to temo,« so zapisali v obrazložitvi.
Občina Pivka pa si je nagrado prislužila z inovativnostjo v fazi načrtovanja, saj »v okolju z nenehnim pomanjkanjem finančnih sredstev, ta predstavlja edini mogoč dostop do virov za realizacijo projektov oz. izvedbo investicij. Občina Pivka, v okviru svojih zmožnosti in potreb, nenehno spodbuja uvajanje t.i. tehnologij prihodnosti, katerih cilj je zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv, povečanje uporabe obnovljivih virov energije in zagotovitev čim manjšega ogljičnega odtisa. Njihova prednost je tudi v tem, da so že pred leti prepoznali izjemno velik potencial v energetski učinkovitosti in rabi OVE ter posledično poskrbeli za usposabljanje ustreznega tehničnega kadra, ki ima po mnogo izvedenih projektih, bogate praktične izkušnje in aktivno sledi trendom na tem področju, tako z vidika razvoja znanj kot tudi produktov na trgu. Ravno ta način je namreč botroval dejstvu, da je občina k energetski sanaciji javnih objektov pristopila sistematično in so v tej fazi energetsko sanirani že vsi večji objekti,« je svojo odločitev pojasnila strokovna komisija.