Globalne podnebne spremembe

8. 11. 2014 | Besedilo: S. O./STA

podnebne spremembe

Vsi kazalci kažejo, da lahko trenutna količina izpustov toplogrednih plinov v ozračje vodi v katastrofo. Kljub temu še ni prepozno, saj bi bilo s hitrim ukrepanjem na svetovni ravni mogoče ogrevanje ozračja še omejiti. Vendar kot kaže, za to ni dovolj zanimanja.

Končal se je večdnevni medvladni forum o podnebnih spremembah v danskem Koebenhavnu. Sklepne ugotovitve pa niso prav nič spodbudne, saj civilizacija ob trenutnem tempu hiti v propad. Izpusti toplogrednih plinov v ozračje so dosegli že takšno stopnjo, da je okoljska katastrofa, ob neukrepanju, neizbežna.

V petem poročilu o globalnih spremembah, katerega prvi del je v javnost prišel že lanskega septembra, mednarodni strokovnjaki opozarjajo, da je človek in njegov način potrošniškega življenja kriv, da se dogajajo intenzivne podnebne spremembe, ki se že kažejo v nestanovitnem vremenu. Kljub temu strokovnjaki optimistično zaključujejo, da še ni vse izgubljeno. S skupnimi globalnimi napori bi segrevanje ozračja še lahko omejili. Za to je potreben hiter odziv in sprememba miselnosti. Največ bi lahko naredili za okolje z uporabo alternativnih virov energije, kar bi bil zanemarljiv strošek.

Več kot 800 znanstvenikov iz več ko 80 držav, ki so sodelovali pri pripravi poročila Združenih narodov, je med drugim zapisalo, da je stopnja toplogrednih plinov v ozračju najvišja v zadnjih 800.000 letih. Ozračje se bo do leta 2100 v primerjavi s predindustrijskim časom segrelo za štiri stopinje Celzija. To bo za sabo prineslo ekstremne vremenske razmere s hudimi sušami in obilnimi poplavami, naraščanje morske gladine ter izumiranje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Predsednik medvladnega foruma o podnebnih spremembah Rajendera Pachauri je ob tem posvaril, da ni ostalo dosti časa in da moramo globalno segrevanje v primerjavi s predindustrijskimi časi omejiti na dve stopinji Celzija. Da bi dosegli ta cilj, pa bomo morali do leta 2050 izpuste zmanjšati za 40 do 70 odstotkov, do leta 2100 pa jih dokončno omejiti.

Edini učinkoviti ukrepi za zmanjšanje izpustov gredo v smer trajnejše uporabe čistejših energijskih virovPoročilo je tako prišlo v javnost malo pred decembrskimi mednarodnimi podnebnimi pogovori, ki naj bi do konca naslednjega leta privedli do zavezujočega mednarodnega podnebnega dogovora. Slovenske okoljske organizacije pozdravljajo poročilo. Tina Peternel iz Greenpeacea pravi: »Zdaj so na potezi vlade, da pospešijo prehod od umazanih fosilnih goriv k stoodstotni obnovljivi energiji. Prehod k čisti energiji je neizbežen in se že dogaja, na vladah pa je, da vzpostavijo politike, ki bodo omogočile pospešitev tega prehoda.« Barbara Kvac iz Focusa pa dodaja: »Medvladni forum o podnebnih spremembah vlade, tudi našo, postavlja pred jasno izbiro: vlagajte v čisto energijo ali pa prihodnost posvetite reševanju pred podnebnimi katastrofami.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE