7. 11. 2011 | Besedilo: Barbara Pavlin, Delo
Kriza zmanjšala izpuste toplogrednih plinov v EU
7. 11. 2011 | Besedilo: Barbara Pavlin, Delo
Lani je bila v ozračje izpuščena rekordna količina ogljikovega dioksida, ugotavlja študija ameriške univerze MIT o znanosti in politiki podnebnih sprememb. To je šest odstotkov več kot leta 2009 oziroma skupaj 564 milijonov ton več.
Novi podatki za lani tako kažejo, da so izpusti toplogrednih plinov večji, kot jih je predvidel najhujši scenarij znanstvenikov medvladnega panela o podnebnih spremembah pred štirimi leti. Za več kot polovico dodatnega onesnaževanja sta zaslužni Kitajska in ZDA. Omenjenih 564 milijonov ton povečanih emisij je toliko kot v ozračje na leto izpustijo vse države na svetu, če bi izvzeli tri največje onesnaževalce Kitajsko, ZDA in Indijo. Največji del novih izpustov prihaja iz premoga, ki ga največ porabita Kitajska in Indija. Emisije iz tega energijskega vira pa so se lani povečale za osem odstotkov.
Morda nekoliko razveseljivo pa je, da je razvitim državam, ki so podpisale kjotski protokol, zadnja leta uspelo zmanjšati izpuste toplogrednih plinov za osem odstotkov glede na izhodiščno leto 1990. Do takrat so razvite države izpustile v ozračje okoli 60 odstotkov toplogrednih plinov, danes pa jih manj kot polovico.
Več o zmanjševanju izpustov si lahko preberete v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.