27. 2. 2014 | Besedilo: Ba. P.
ogrevanje, pozitivna energija, učinkovita raba energije, obnovljivi viri
Ogrevanje: v Ljubljani 1420 evrov na leto, na Notranjskem do 1800
27. 2. 2014 | Besedilo: Ba. P.
ogrevanje, pozitivna energija, učinkovita raba energije, obnovljivi viri
Stroški za ogrevanje močno bremenijo številna slovenska gospodinjstva, višina stroškov pa se po posameznih regijah precej razlikuje. Na Obali, denimo, so povprečni stroški ogrevanja dobrih 1000 evrov na leto. Več kot dvakrat toliko za ogrevanje plačujejo v Zgornjesavski dolini. Letni strošek za ogrevanje v Ljubljani je v povprečju 1420 evrov, v Mariboru 36 evrov več. V večjem delu Koroške in Notranjske pa za ogrevanje odštejejo med 1700 in 1800 evri na leto.
Strokovnjaki na Agenciji Republike Slovenije za okolje in Centru za energetsko učinkovitost na Institutu Jožef Stefan so v sodelovanju s kampanjo Energija si, bodi učinkovit pripravili statistiko, koliko dni v letu ogrevamo ali hladimo prostore in kolikšni so povprečni stroški po posameznih regijah.
Ugotovili so, da imamo v Sloveniji idealno temperaturo le 130 dni na leto, kar z drugimi besedami pomeni, da le v tem času ni treba ne ogrevati ne hladiti bivalnih in delovnih prostorov. Stroški ogrevanja se po posameznih regijah močno razlikujejo. Najnižji so na Obali, kjer gospodinjstva za ogrevanje v povprečju odštejejo dobrih 1000 evrov na leto. V Ljubljani znašajo letni stroški v povprečju 1420 evrov, v Mariboru 1456 evrov, v večjem delu Koroške in Notranjske okrog 1700 evrov, v Zgornjesavski dolini pa tudi več kot 2000 evrov.
Povsem drugače je poleti. Povprečno gospodinjstvo porabi poleti za hlajenje prostorov med 100 in 150 evri v sezoni. Stroški hlajenja presegajo 70 evrov tudi v Beli Krajini, Novem mestu, Ljubljani in Mariboru.
Kako pa je v vašem gospodinjstvu? Ste zaradi visokih zneskov na položnicah za ogrevanje začeli razmišljati o zamenjavi ogrevalnega sistema ali energenta? Na spletnem portalu Pozitivnaenergija.si, ki je namenjen spodbujanju učinkovite rabe energije in obnovljivih virov, obiščite brezplačnega energetskega svetovalca Porabimanj. Ta omogoča hitro preigravanje različnih možnosti, vpogled v emisije CO2 in v porabo energije na letni ravni. Z njegovo pomočjo lahko izračunate tudi prihranke zaradi sprememb bivalnih navad in naložb v izolacijo ali menjavo oken.
Poglejmo si primer izračuna možnih prihrankov za 40 let staro, slabo izolirano hišo, ki se ogreva na kurilno olje. Letni strošek za ogrevanje je 2533 evrov. S toplotno izolacijo fasade (15 cm) in strehe (20 cm) ter z znižanjem temperature v prostorih za tri stopinje Celzija se strošek zmanjša na približno 1680 evrov. Če bi se odločili za nov kotel na pelete, bi se stroški zmanjšali na približno 1090 evrov na leto. Vgradnja pravilno dimenzionirane toplotne črpalke pa bi strošek ogrevanja zmanjšala na približno 970 evrov.