29. 5. 2014 | Besedilo: Sebastijan Ozmec | Fotografije: Sebastijan Ozmec in arhiv Celjski sejem
Sejemski dvojček v Celju: Prihodnost je večji izkoristek energije
29. 5. 2014 | Besedilo: Sebastijan Ozmec | Fotografije: Sebastijan Ozmec in arhiv Celjski sejem
Od 20. do 23. maja je bil Celjski sejem središče energetike in industrijskega vzdrževanja s sejemskim dvojčkom. Na 17. sejmu Energetika in 16. sejmu Terotech-Vzdrževanje je skoraj 580 podjetij predstavljalo novosti in inovativne rešitve, nekatere celo takšne, ki so stvar prihodnosti. Komisija je izbrala podjetja, ki so jo še posebej prepričala s svojimi izvirnimi rešitvami in inovativnimi prijemi.
Na celjskem sejmišču, kjer sta prejšnji teden potekala dva sejma, namenjena bolj strokovni kot laični javnosti, 17. sejem Energetika in 16. sejem Terotech-Vzdrževanje, sta strokovni komisiji izmed vseh razstavljajočih podjetij izbrali po tri nagrajence, ki so za svoje izdelke prejeli zlato, srebrno ali bronasto priznanje. Na sejmu Energetika so častna priznanja dobili Termo-tehnika, Solarfocus in samostojni podjetnik Tomaž Valher, na sejmu Terotech-Vzdrževanje pa SKF Slovenija, Lipro in Tu-val. »S sodelavci smo prepoznali ta sejem kot odlično priložnost za predstavitev prvih smernic nastajajočega Energetskega koncepta Slovenije. Menimo, da gre za pomembno strateško usmeritev, ki bo imela dolgoročne posledice ne samo za slovensko energetiko, ampak tudi širše,« je v pozdravnem nagovoru o pomenu sejma dejal minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel. Prav dobitniki priznanj za energetiko so tisti, o katerih je govoril minister, ki je skupaj z izvršno direktorico Celjskega sejma Bredo Obrez Preskar tudi podelil priznanja.
Energetska učinkovitost
Zlato priznanje na 17. sejmu Energetika je prejelo podjetje Termo-tehnika Kronoterm iz Braslovč za svoj hidravlični modul HM131 in družino toplotnih črpalk Kronoterm z utemeljitvijo, da hidravlični modul kompaktno povezuje izdelke proizvajalca z ogrevalnim sistemom in sistemom za toplo sanitarno vodo v funkcionalno celoto. Skupaj z dostopom do lastno razvite aplikacije Cloud.Kronoterm gre za do uporabnikov prijazen sistem z možnostjo energetskega upravljanja. »Preprosta stenska montaža, manjši investicijski stroški, hidravlična ločnica v sistemu, vgrajena obtočna črpalka, kotlovnica v malem,« prednosti modula na hitro opiše Davor Zaveršnik iz podjetja in doda: »Ta hidravlični modul je kotlovnica v malem.«
Hidromodul je rezultat dvajsetletnega razvoja, na katerega so vplivala mnenja tako inštalaterjev kot samih uporabnikov. Ponaša se s tem, da združuje vse bistvene elemente, potrebne za dobro delovanje sistema. Dovolj je, da se modul namesti na steno in poveže s toplotno črpalko. Nižji stroški tako nastanejo že pri sami montaži. »Hkrati pa nam zagotavlja brezhibno delovanje sistema, saj integrirana hidravlična ločnica hidravlično uravnoteži vse dele sistema, hkrati pa zagotavlja potrebno energijo za odtaljevanje. Potreba po dodatnem hranilniku toplote oziroma zalogovniku je tako odveč, razen v primeru dodanih sončnih kolektorjev ali peči na trdno gorivo.«
Skrb za okolje
Srebrno priznanje je prejelo avstrijsko podjetje Solarfocus za svoje inovativne izdelke, ki omogočajo izkoriščanje različnih obnovljivih virov energije. Njihovi kotli po mnenju komisije omogočajo visoko učinkovito izrabo biomase in z zrcalnim sprejemnikom sončne energije tvorijo kompaktno energetsko enoto, njihov zaslon na dotik pa je prijazna rešitev za uporabnike, ki si želijo pametnega upravljanja in nadzora kotla. Tudi predstavnik podjetja Varikon, ki je zastopnik za Solarfocus v Sloveniji, Enko Salkič, posebej omeni zaslon: »Komisija je pohvalila dizajn, intuitivni sedempalčni zaslon, prek katerega lahko dogajanje v kotlu spremljamo s kavča, recimo s pametnim telefonom, tablico, računalnikom. Prepričala pa jih je tudi inovacija same tehnologije delovanja peči. Največji prednosti sta tehnologija in njena preprostost. Pri tej kombinirani peči lahko v istem kurišču kurite pelete in drva, ne da bi karkoli preklapljali. Sama se očisti, ima samodejni vžig in popoln nadzor, tako da vam do peči skoraj ni treba hoditi. Zdaj gre vse v smer popolne avtomatizacije in s tem izdelkom smo želeli priti strankam naproti.«
Strokovna komisija je poleg peči v utemeljitvi srebrnega priznanja omenila še njihove sončne panele, predvsem tiste, ki ne le da izkoriščajo neposredne sončne žarke, temveč tudi posredno svetlobo. »Sončni paneli so sferični, okrog so parabole, da se svetloba optimalno odbija z vseh smeri in greje cev. To je njihova prednost, saj se pri običajnih obseva samo z ene strani. Mogoča pa je tudi vzdolžna postavitev na fasade ali ograje.«
Domača inovacija
Bronasto priznanje je prejel samostojni podjetnik Tomaž Valher iz Selnice ob Dravi za kotel UPX-3, ki ga je razvil in na trg postavil v samo pol leta. Komisija je njegov izdelek prepoznala in nagradila zato, ker poleg tega da v njem lahko kurimo pelete in polena, omogoča doseganje izredno nizkih vrednosti izpustov. Kljub temu da podjetje s 25 zaposlenimi sploh nima spletne strani, je eno redkih, ki pri nas ni doživelo krize. Samo lani so v Sloveniji prodali 1200 kotlov. »V našem podjetju se ukvarjamo strogo s proizvodnjo izdelkov za ogrevanje na biomaso. Imamo svojo proizvodnjo in razvojni center s tremi inženirji. Smo najstarejši proizvajalec toplotne tehnike v družinski lasti, saj se je moj oče s tem začel ukvarjati leta 1971.«
Kotel UPX-3 predstavlja jagodo na torti Valherjevih kotlov. Tomaž Valher pojasnjuje, da gre za uplinjevalni kotel, kot ga še niso imeli v programu. Najpomembnejši del, ki je hkrati tudi njihova inovacija, je betonsko kurišče, kjer se lesni plin pravilno skuri. Medtem ko imajo običajni uplinjevalni kotli kurišče obrnjeno proti vratom, kamor se tako širi tudi toplota, ima njihov kotel vroči zrak speljan stran od vrat. Še bolj pomembno pa je, da so izpusti majhni: »Imamo izredno dobre rezultate izpustov, pod 100 miligramov na kubični milimeter. To dosega komaj deset odstotkov proizvajalcev na svetu. Mi smo pri našem izdelku takoj dosegli ta rezultat, ki je trenutno 88. Z izboljšano komoro, ki je že pripravljena, smo prepričani, da ga bomo znižali pod 50, celo pod 30, kar bo najboljše na svetu.« Poleg tega da Valher kot prednost pred tujimi kotli navaja dolgoročno servisiranje na območju Slovenije, omeni še praktičnost, preprostost, nadgradljivost na peletni sistem in ugodno ceno, ki je dostopna domačemu kupcu. Za konec pa še doda: »Zelo smo veseli priznanja. Smo ga pa pričakovali, saj vemo, kaj nam je uspelo narediti. To je res takšna novost, da sem še komisiji moral razložiti stvari, zato si zasluži priznanje.«
-----
Nagrajenci 16. sejma Terotech-Vzdrževanje
Strokovna komisija je s priznanji nagradila tudi tri podjetja s področja vzdrževanja. Na prvem mestu se je znašlo podjetje SKF Slovenija z indikatorjem za nadzor stanja, srebrno priznanje je dobilo podjetje Lipro iz Dekanov za cevni modularni sistem, s katerim lahko uporabnik preprosto prilagaja konstrukcije svojim potrebam, bronasto pa domžalsko podjetje Tu-val za ventil zelena linija CO-AX, ki je primer energijsko učinkovite izvedbe ventila. Prvonagrajeni izdelek, indikator za nadzor stanja, predstavnik podjetja Gregor Sablič opiše tako: »Gre za preprost indikator, ki nadzira stanje stroja. V osnovi meri vibracije in temperaturo samega stroja. Uporaben je pri vseh vrtečih se aplikacijah v industriji, saj ga namestimo na ležajna mesta. To tipalo je namenjeno nadzoru stroja, saj sproti sporoča napake. Na preprost način pove, da so recimo nastale poškodbe na stroju. Tako lahko privarčujemo, saj lahko preventivno ukrepamo in preprečimo prezgodnjo odpoved stroja.«