10. 1. 2013 | Besedilo: K. J. | Fotografije: arhiv Reuse
V Ljubljani nov Center ponovne uporabe
10. 1. 2013 | Besedilo: K. J. | Fotografije: arhiv Reuse
V Ljubljani se odpira nov Center ponovne uporabe, ki bo poskrbel, da izdelki, ki jih posamezniki ne potrebujejo več in so še vedno uporabni, dobijo novo življenje in novega lastnika.
Centri ponovne uporabe (CPU) delujejo kot socialna podjetja, ki zaposlujejo težje zaposljive osebe, poleg tega pa z zmanjševanjem količine odpadkov skrbijo za varstvo okolja. Delovanje Centrov ponovne uporabe zaznamujejo socialna naravnanost in okoljska osveščenost, predstavljajo pa se tudi kot centri kreativnosti. V centrih, ki delujejo v sklopu projekta USE REUSE, ki ga financira ESS in Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, se odvijajo tudi ustvarjalne delavnice, izmenjave idej, druženja ustvarjalcev, informiranje in praktični prikazi ponovne uporabe, obrtnih poklicev ipd.
Center ponovne uporabe v primerjavi s klasičnim kroženjem rabljenih stvari na spletu bo ponujal tudi strokovni pregled, čiščenje in po potrebi obnovo predmetov vseh vrst, na voljo bodo tudi izdelki po simboličnih »zelenih« cenah. V centru bodo lahko obiskovalci po ugodnih cenah našli prav vse stvari zase in za njihovo dom, poleg tega pa v center prinesli stvari, ki jih ne potrebujejo več in bi želeli, da jih dobi nekdo drug. Ponovna uporaba prispeva ne le k boljši lokalni skupnosti, ampak tudi posredno vpliva na zmanjšanje količine odpadkov in posledično čisto okolje, saj namesto da stvari, ki so še povsem uporabne romajo v koš, gredo v roke nekoga drugega.
Pri nas je predsodek pred rabljenimi stvarmi še močno prisoten, vendar se iz leta v leto predvsem zaradi vpliva tujine in tudi denarne stiske ljudje vse bolj odločajo za nakup takšnih izdelkov. Center želi ljudem približati pomen in prednosti ponovne uporabe, predvsem pa premagati predsodek pred rabljenimi stvarmi.
Center bo v Ljubljani odprt predvidoma marca, deloval pa bo na Povšetovi 4 v okviru podjetja Snaga, ki je pridružen partner v projektu USE REUSE. V Sloveniji trenutno delujejo štirje Centri ponovne uporabe in sicer v Rogaški Slatini, Velenju, Tepanju ter Vojniku.