V veljavi nov pravilnik o delitvi stroškov toplote

V sredo je začel veljati novi pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli. Na infrastrukturnem ministrstvu pričakujejo, da bodo nekatere varovalke, ki jih vsebuje novi pravilnik, prispevale k pravičnejši delitvi stroškov ogrevanja med sostanovalci.

Generalni direktor direktorata za energijo na ministrstvu za infrastrukturo Danijel Levičar je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani spomnil, da je delitev stroškov za toploto obvezna že od leta 2011. Ocenil je, da se je ukrep izkazal kot učinkovit.

"Podatki kažejo, da se je odjem toplote v večstanovanjskih stavbah na ta račun zmanjšal za okoli 15 odstotkov. Ukrep je prispeval k racionalnejši rabi energije in doseganju cilja izboljšanja energetske učinkovitosti za 20 odstotkov do leta 2020," je dejal.

Ker je ob izvajanju tega ukrepa prišlo tudi do anomalij, novi pravilnik, ki so ga morali sprejeti zaradi lanske uveljavitve novega energetskega zakona, prinaša nekatere varovalke, "ki bodo preprečile nepravično delitev stroškov ogrevanja med sostanovalci", je zagotovil.

Raziskava, ki so jo izvedli, je namreč pokazala, da je 32 odstotkov anketiranih v večstanovanjskih stavbah porabilo in plačalo manj kot pred uvedbo tega ukrepa, medtem ko jih je 19 odstotkov plačalo več. "S tem pravilnikom želimo zmanjšati delež prav teh," je dejal Levičar.

Po novem zmanjšana pristojnost odločanja lastnikov

Podrobnosti novega pravilnika je predstavil njegov pripravljalec Hinko Šolinc, zdaj sicer direktor Eko sklada. Pristojnost odločanja lastnikov se je z novim pravilnikom zmanjšala - odločajo o tem, kakšne delilnike bodo vgradili (večina jih je te doslej že vgradila), ali bodo stroške obračunavali mesečno ali letno, medtem ko o tehničnih parametrih odloča izvajalec delitve, je pojasnil.

Enako kot prej velja, da se delitev stroškov lahko izvede le v primeru, če so podatki dostopni za več kot 50 odstotkov ogrevane površine, sicer se stroški razdelijo glede na kvadraturo. Novost je to, da bo za stanovanja, kjer bo dejansko izkazana nična poraba ali poraba, manjša od 40 odstotkov povprečja, veljalo, da zanje ni podatka z delilnika, kar pomeni, da bodo upoštevali kvadraturo, je pojasnil Šolinc.

Nesorazmerno velika odstopanja

Dodali so tudi določbo o nesorazmerno velikih odstopanjih. Če je delež iz porabe vsaj enega posameznega dela stavbe, ki izhaja z delilnika, večji od petkratnika povprečja celotne stavbe, mora izvajalec stroške deliti po ogrevani površni, nato pa preveriti delovanje delilnikov, lastniki pa morajo zagotoviti pregled ogrevalnega sistema. Ti sistemi so ponekod stari tudi 30 let, je dejal.

Kjer vse deluje tako, kot mora, se ne bo spremenilo nič, je zagotovil Šolinc. Izvajalec delitve mora slednjo prilagoditi novemu pravilniku; osnovni algoritem je sicer enak kot prej, ima pa določene varovalke, zato mora izvajalec preveriti morebitna odstopanja. Lastnikom, ki že imajo delilnike, ni treba narediti nič.

Šolinc si pravičnejšo ureditev obeta predvsem v prehodnih obdobjih in v primeru mesečnih obračunov. Če se greje samo nekaj stanovanj, lahko pride do obračuna po kvadraturi, saj se stroški delijo le, če ima več kot polovica stanovanj po površini porabo večjo od nič.

Pravilnik se uporablja v večstanovanjskih stavbah in drugih stavbah z več posameznimi deli, kjer so tako stanovanja kot lokali, vendar morajo imeti štiri ali več posameznih delov. Imeti morajo tudi skupni sistem ogrevanja. Pravilnik se nanaša na delitev stroškov za toploto za ogrevanje in stroškov za pripravo sanitarne tople vode; nekateri bloki imajo denimo samo prvo, je še povedal Šolinc.

KOMENTARJI

ris
17. 11. 2015 14:36

Mislim, da delajo sranje in zdraho. Izgleda, da Energetiki manjka denarja in ne vedo kje bi iztržili, saj se bliža Božičnica. Sem ravno brala, da imajo največje plače.Vprašam se od kod?????????????Če je vse pošteno, kot je nepošteno pri centralni, BI MORALI IMETI MANJŠE PLAČE! Toliko od mene.Kupili smo stanovanje,sedaj se moramo pa ozirati na ostale.Kdo se pa ozira na mene, vsak mora sam poskrbeti za svojo rit. Tudi v privatnih hišah se ravna gospodarno in varčno pa NI ZARADI TEGA NIČ PLESNI, kot se tu govori.Oni se ne brigajo za plesen, ampak, da bodo čimveč kasirali od nas državljanov. Sklenejo -mi pa moramo plačati!

matjaž
12. 11. 2015 17:04

mene zanima zakaj bi varčeval ,če potem plačam več,živim z mamo in imava minimalno porabo v74m2,sedaj pa naj bi plačeval na površino,naj oni plačujejo kar porabijo, saj ko še ni bilo merilnikov so vsi mene kregali ,da imam največjo porabo in da plačujejo še zame pa sedaj ne delam nič drugače,imajo pa prav tisti ,ki so imeli največ za opravljat imajo največjo porabo naj za svoje plačujejo ne pa da sedaj še drugi plačujejo za njih

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE