29. 10. 2014 | Besedilo: Ba. P.
Center za energetsko učinkovitost, učinkovita raba energije, obnovljivi viri, razpis
Zmagovalci natečaja v okviru projekta Ecofunding
29. 10. 2014 | Besedilo: Ba. P.
Center za energetsko učinkovitost, učinkovita raba energije, obnovljivi viri, razpis
Center za energetsko učinkovitost (CEU) na Institutu Jožef Stefan (IJS) je v okviru projekta Ecofunding izbral devet projektnih poslovnih idej malih in srednje velikih slovenskih podjetij, ki jih bo s svojimi strokovnjaki pomagal razviti in jim poiskati možnosti financiranja. Med devetimi projektnimi idejami s področja učinkovite rabe energije (URE) in obnovljivih virov (OVE) je več zanimivih rešitev.
Strokovna komisija je med 14 prijavljenimi na razpis izbrala devet najboljših primerov. Med njimi se trije uvrščajo med aplikacije za povečanje energijske učinkovitosti, eden med aplikacije za izboljšanje energijske učinkovitosti in obnovljivih virov energije, pet pa je inovativnih tehnologij za manjšo rabo energije, so sporočili s Centra za energetsko učinkovitost. Vseh devet izbranih podjetij bo do 15. novembra aktivno sodelovalo s strokovnjaki, saj jim IJS CEU zagotavlja vso tehnično in svetovalno podporo pri izdelavi poslovnih načrtov in po potrebi omogoča z zunanjimi strokovnjaki za uresničitev projektov. Inovativne ideje bodo 9. decembra predstavili tudi investitorjem.
Po besedah Polone Lah, koordinatorke projekta na Institutu Jožef Stefan, so s prijavljenimi idejami zelo zadovoljni, predvsem z njihovo kakovostjo in inovativnostjo: »Zdaj bomo z izbranimi podjetji te ideje razvili in jih kar najbolje predstavili investitorjem. Povezovanje investitorjev ter malih in srednje velikih podjetij je namreč ena od ključnih točk, kamor je treba dodatno usmeriti energijo tako v Sloveniji kot v EU. Spodbuditi je treba sodelovanje na strateških področjih URE in OVE, ga dvigniti na medregijsko raven, odpreti meje in omogočiti naprednim poslovnim idejam preboj v svet.«
Inovativne rešitve prihajajo iz vse Slovenije. Iz Celja tako prihaja Greener Project – aplikacija, ki bo uporabniku omogočila izračun optimalne, energijsko učinkovite sanacije stavbe z različnih vidikov: ekonomskega, okoljskega (minimizacija izpustov ogljikovega dioksida, učinkov transporta na okolje) in z vidika minimalne porabe energije.
Iz Medvod prihaja inovativni projekt Energy+, namenjen združevanju različnih sistemov proizvodnje energije v samoučljivi sistem, ki se samodejno prilagaja spremembam okolja, medtem ko sočasna proizvodnja električne in toplotne energije omogoča, da sistem pokrije do 90 odstotkov energijskih potreb objekta.
Iz Ljubljane pa prihaja aplikacija BEEM za izvedbo preprostih energetskih pregledov. Merilna naprava je namenjena poenostavitvi ovrednotenja energijske učinkovitosti stavb, saj bo sistem omogočal celostno meritev toplotne prehodnosti ovoja stavbe.
Komisija je izbrala tudi napravo za izrabo energije morskega valovanja, ki jo je na razpis prijavil inovator iz Šoštanja. Naprava namreč pridobiva električno energijo prek morskih valov, ki so neusahljiv in brezplačen vir energije.
Pozornost žirije je pritegnila tudi brošura za ozaveščanje prebivalcev, ki so jo izdelali v Kranjski neodvisni energetski skupnosti. Brošura vključuje praktične nasvete in korake na poti do energetske neodvisnosti tako doma kot na ravni občine. Na eni strani gre za informacije o pomenu rabe fosilnih energentov, po drugi pa za promocijo rabe trajnih in obnovljivih virov energije.