Siljene čebulnice na hladno

30. 1. 2017 | Besedilo: J. B.

čebuklnice, siljene

V vrtnih centrih občudujemo v lončke posajene okrasne čebulnice že sredi zime. Celo v blagovnicah, kjer kupujemo kruh, mleko in toaletni papir, nas zapeljejo iz neposredne bližine blagajn. Bi ali ne bi? Seveda si želimo prehiteti pomlad, morda so naše misli razbrali tudi naši dragi in nam podarili lonček z že odgnalimi čebulicami narcis, hiacint ali žafrana. V čudovitem okrasno lončku. Toda vedeti moramo: vse spomladanske čebulnice so ljubiteljice hladu, in če jim nameravamo postaviti v dnevno sobo, bodo opešale, še preden se bodo povsem razcvetele. Če ne gre drugače, jih prestavimo v prostor, kjer je nam prijetno toplo ob gledanju televizije, šele tik pred cvetenjem.

V trgovske centre ponavadi dobijo pošiljke siljenih čebulnic v fazi, ko so najprivlačnejše na pogled: ravno prav dolgi zeleni poganjki, morda že kak nastavek cvetov. Toda če vam v trgovini delujejo nekoliko upadlo, jih boste težko spravili k sebi. Za sabo imajo transport in v vseh trgovinah nimajo prav idealnih razmer - ker je takšna njihova narava, potrebujejo vlago in hlad, v nasprotnem primeru se nastavki stebel izsušijo, razpotegnejo in povesijo, še preden jih notranji impulz požene v cvetenje. Če jih želite obdržati vsaj do spodobnega cvetenja, izberite čim bolj kompaktne, sveže in jih ne postavite takoj v centralno ogrevano dnevno sobo. Nujni pogoj, s katerim so jih v vrtnarijah, ponavadi na Nizozemskem, pripravili k temu, da so že sredi zime zaznale "pomladno biološko uro", je bil siljenje. Postopek, pri katerem čebulico zadržujejo na hladnem, da jo pripravijo na cvetenje (kar v povprečju pomeni od meseca do dva v hladilniku, odvisno od vrste), pozneje pa še ravno prav umerjene temperaturne in svetlobne razmere v rastlinjakih. Čebulica namreč potrebuje dolgo obdobje nizkih temperatur (najprimernejša je od 2 do 4 °C, nikoli pa več kot 10 °C), da se v njej razgradijo hormoni, ki zavirajo brstenje. Če vzamemo hiacinte, se njihovo cvetenje začne, ko se temperature dvignejo med 16 in 20 °C, seveda če so prej prebile deset tednov v hladnem okolju. Cvetijo v povprečju tri tedne, ta čas pa se lahko zaradi višjih temperatur v prostoru zelo skrajša.

V vrtnih centrih so v ponudbi siljenih čebulnic najpogostejše narcise. Rumene ali večcvetne bele. Rumene narcise (sorta nizke rasti 'Tête a Tête', ki so za komercialno siljenje zelo primerne) hladno okolje zapustijo po približno 12 tednih. Če smo dobili v dar odgnale čebulice, je bilo za to seveda že poskrbljeno. Če bi šele sredi zime začeli sami radi malo eksperimentirati, so pravšnja izbira čebulice belih narcis Narcissus tazetta 'Paper White', če jih seveda še kje staknete, saj ne potrebujejo obdobja nizkih temperatur. Posadite od tri do štiri čebulice v lonček tako, da polovica gleda iz substrata. Redno jih zalivajte, pri čemer naj bo substrat moker, vendar voda ne sme zastajati. Lahko pa pomladne okrasne čebulnice silite tudi v steklenih posodah brez substrata, v 5 do 8 centimetrov globoki dekorativni posodi ali do te višine s peskom, kamenčki ali prodom napolnjeni prozorni valjasti vazi. Čebulice postavite na kamenčke in jih zasujte tako, da na prosto gledajo le vratovi. Posodo nato napolnite z vodo do spodnjega roba čebulic. Po nekaj dneh se bodo razvile korenine, ki bodo pognale v vodo. Čebulice, ki jih boste takoj postavili na 15°C bodo zacvetele v približno šestih tednih. 

Gojenje v stekleni vazi je ponavadi pisano na kožo ljubiteljem minimalizma, posebno elegantno se jim zdi tudi siljenje v vodi. Na ta način lahko silijo hijacinte, narcise in žafrane (seveda tiste, ki imajo za seboj fazo mrzlega počitka). Potrebujejo steklen kozarček, ki je namenjen prav temu postopku in je podoben peščeni uri. Čebulica sede v širok zgornji del, ozki srednji del preprečuje, da bi padla v vodo, v širok spodnji del pa nalijemo vodo. Vazico postavimo v hladen in temen prostor s temperaturo pod 10°C in v štirih do osmih tednih se bodo razvile korenine in se na vrhu pokazali znaki rasti. Za letos smo že malce pozni, si je pa način dobro zapomniti za prihodnjo sezono. Pa še to: siljenje, torej prehitevanje narave, izčrpa iz čebulice večino energije, zaradi česar navadno ne uspevajo, ko jih presadimo na vrt, trpežna izjema so narcise. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE