16. 8. 2011 | Besedilo: Alenka Gorza
Stepska lilija, elegantna manekenka
16. 8. 2011 | Besedilo: Alenka Gorza
Če ste ob imenu pomislili, da gre za lilijo z zvonastimi cvetovi, ki raste v stepi, ste se zmotili, saj ji ni niti najmanj podobna in tudi v sorodstvenem razmerju nista.
Njena domovina so mrzla in pretežno sušna višavja osrednje in zahodne Azije, zato so hladne zime ter vroča in suha poletja ob dobri drenaži ključni pogoj za vrhunski cvetni spektakel. Nadvse elegantna in vitka rastlina se ponaša z osupljivim in vsestransko uporabnim socvetjem, ki nas na vrtu vedno znova preseneti in razveseljuje od druge polovice maja do konca junija.
Sorazmerno drobni cvetovi so gosto nanizani na dolgih in krepkih brezlistnih steblih, ki kljub višini ne potrebujejo opore in s svojimi, največkrat rumenimi, oranžnimi ali roza pastelnimi odtenki delujejo kot luči, ki razsvetljujejo grede. Ko pa se začne suša, se listi posušijo in življenje se umakne v nenavadno oblikovan stebelni gomolj z rastnim brstom na zgornji strani in na vse strani vodoravno štrleče odebeljene korenine. Vse skupaj najbolj spominja na morsko zvezdo.
In ravno pri sajenju, ki je obvezno jeseni, lahko nehote naredimo kaj narobe. Izkopati moramo dokaj plitvo sadilno jamo, katere obod mora biti malo večji od oboda korenin, potem poskrbimo za dobro drenažo in korenine zagrnemo, brst na sredini pa lahko tudi gleda iz zemlje. Spomladi se bo že zgodaj prebudil v stožčasto zbite zametke listov, ki se hitro razvijejo, nato pa se bo sredi listne rožice pokazalo socvetje kot nekakšen storžek, ki se mu bo pecelj hitro daljšal v cvetno steblo.
Več o poletnih čebulnicah in gomoljnicah si lahko preberete v članku z naslovom Nežne in aristokratske.