Brez težav pod streho
Na prvi pogled streha poleg fasade zaznamuje le zunanjo podobo hiše, ki jo ocenjujemo na lestvici večje ali manjše všečnosti. Ta je sicer pomembna, saj bi morali po logiki, ki narekuje spoštovanje tradicionalne celovite podobe okolja, izbrati temu ustrezno strešno kritino. A se pod njo skriva še veliko več. Streha je sistem točno določenih materialov s točno določenim zaporedjem, ki niso sami sebi namen. Hiši zagotavljajo ustrezno zaščito pred vremenskimi vplivi, skrbijo za prijetno bivalno klimo, preprečujejo toplotne izgube in pregrevanje. Skratka zagotavljajo, da je življenje pod streho v vseh letnih časih kar se da prijetno.
Ko govorimo o strehi, v resnici govorimo o ostrešju, ki se na zadnji strani konča s strešno kritino, na notranji pa z zaključno stropno oblogo, če so pod njo bivalni prostori, oziroma s sekundarno kritino, če je podstrešje nenaseljeno. Gre za sistem, ki ga je treba izdelati po natančno določenih pravilih, ta pa so različna pri različnih vrstah streh. Toda vsem je nekaj skupnega. Ostrešja morajo biti dobro toplotno izolirana, primerno prezračevana in zaščitena pred vdorom vode in vetra, za dolgotrajno opravljanje njihove naloge pa je poleg tega treba še preprečiti zadrževanje vodne pare v njih.
Zakaj je našteto pomembno? Razumljivo je, da naloga strehe že dolgo ni več le zaščita hiše pred dežjem, vetrom, snegom, točo in drugimi neugodnimi vremenskimi vplivi. Streha mora varovati tudi pred mrazom in vročino. Toplota poleti in hlad pozimi ne smeta nenadzorovano prehajati skozi ostrešje, zato je treba strešni kritini dodati toplotno izolacijo. Ta pozimi preprečuje uhajanje toplote iz ogretih prostorov ter hkrati vdor hladnega zunanjega zraka v notranjost, poleti pa prav nasprotno, preprečuje vdor toplega zunanjega zrak v bivalne prostore. Brez toplotne izolacije v strehi lahko toplotne izgube, ki jih je treba nadomestiti z ogrevanjem, predstavljajo tudi do 30 odstotkov vseh toplotnih izgub v celotni energijski bilanci hiše, enako velja za toplotne dobitke poleti, ki jih po nepotrebnem zmanjšujemo s klimatskimi napravami.
Dvoma, da je toplotna izolacija v strehi nujna, ni. Da pa bi ta lahko učinkovito opravljala svojo nalogo, jo je treba primerno vgraditi, zato so strokovnjaki razvili sistem plasti, s katerimi jo je treba obdati. Nekatere zagotavljajo, da do nje ne pride voda od zunaj, druge, da vanjo ne prodira preveč vodne pare od znotraj, tretje pa, da para, ki kljub temu vstopi vanjo, lahko ostrešje nemoteno zapusti.
Ni treba posebej poudarjati, da neupoštevanje zakonitosti in slaba kakovost izvedbe strehe povzročata vrsto težav in predvsem neudobno bivanje pod njo. Zato mora vsak lastnik hiše, tudi če streho dela prvič ali jo obnavlja, poznati pravila. V dosjeju, ki je pred vami, predstavljamo, kako je treba izdelati ostrešje za poševne strehe, in pojasnjujemo, kakšne materiale lahko za to uporabimo ter kaj je naloga vsake posamezne plasti. Izbira strešne kritine ni preprosta, saj je ponudba na trgu velika, predvsem pa jo je treba izbrati glede na naklon strehe, zato v nadaljevanju predstavljamo pri nas najbolj razširjene, z njihovimi osnovnimi lastnostmi in nameni uporabe. Kot že rečeno, je tudi videz strehe zelo pomemben, zato v tretjem članku posebno pozornost namenjamo izboru kritin glede na geografsko in kulturno okolje, v katerem je hiša.
V nadaljevanju lahko preberete, katere zakonitosti je treba upoštevati pri izvedbi ravnih streh, ki so vse bolj priljubljene, katere materiale lahko zanje izberemo ter kako si na njih lahko uredimo zelenico, manjši park in prostor za preživljanje prostega časa. Dosje končujemo z dvema pogovoroma. S strokovnjakom za obnovo streh in energijsko učinkovitost smo se pogovarjali o tem, koliko streha vpliva na energijsko bilanco hiše, kako preprečiti pregrevanje poleti in kako bo treba izolirati strehe po novem. Predsednik sekcije kleparjev in krovcev pa med drugim odgovarja na vprašanja, kako izbrati krovca, kakšno pogodbo podpisati z njim in kje preveriti cene storitev.
Delo in dom, 17. junij 2009