Kam z gradbenimi odpadki

27. 8. 2013 | Besedilo: K. Ž./STA

gradbeni odpadki, gradnja, Smeti

Kako pristopiti k rušenju objektov, kam z nastalimi gradbenimi odpadki in kako iz gradbenih odpadkov pridobimo kakovostno surovino za nadaljnjo uporabo v gradbeništvu. Odgovore na vsa ta vprašanja najdete na razstavi Gospodarske zbornice Slovenija o pravilnem ravnanju z gradbenimi odpadki. Ogledati si jo je mogoče na Dimičevi 13 v Ljubljani, in sicer med 26. avgustom in 9. septembrom.

GZS razstavo organizira v okviru projekta promocije recikliranja industrijskih in gradbenih odpadkov in njihove uporabe v gradbeništvu - ReBirth, ki ga finančno podpirata EU, program Life+ ter ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Najbolj škodljivi azbestni odpadki

Gradbeni odpadki so eden največjih odpadnih tokov v Sloveniji. Veliko jih konča na črnih odlagališčih, kjer obremenjujejo naravo, tla, vode in zdravje ljudi. A kot pravijo partnerji projekta, lahko s pravilnim pristopom, pripravo na rušenje in selektivnim rušenjem, pridobimo ločene gradbene odpadke (beton, opeka, les, kovine ...), ki jih je možno ponovno uporabiti ali predelati.

Še posebno skrbno je treba delati z azbestnimi odpadki, ki jih ni mogoče predelati, jih je pa treba ločiti od ostalih odpadkov ter oddati osebam z ustreznimi dovoljenji. Na škodljivost azbesta za zdravje je prvič opozorila angleška inšpektorica davnega leta 1898, šele leta 2003 pa je bila z direktivo zapovedana popolna prepoved pridobivanja, proizvodnje in predelave azbestnih izdelkov na območju EU. Kljub temu pa se taki odpadki še vedno pojavljajo nepravilno odloženi v naravi.

Za odpadke na gradbišču odgovoren investitor

Ena glavnih težav pri nas je, da se ljudje premalo zavedajo, da je za ravnanje z gradbenimi odpadki na gradbišču v celoti odgovoren investitor. Ta mora ustrezno ravnati z zemeljskim izkopom, ločeno skladiščiti nastale gradbene odpadke, preveriti možnost ponovne uporabe ali reciklaže na samem gradbišču ali jih oddati zbiralcem gradbenih odpadkov.

Evropa učinkovite rabe virov je eden izmed ciljev, ki jih je Evropa postavila do leta 2020 in ki vključuje tudi uporabo odpadkov kot vir. Cilj na področju gradbenih odpadkov je, da bi se jih do leta 2020 recikliralo 70 odstotkov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE