29. 11. 2011 | Besedilo: Barbara Primc
Plošče, odporne proti vlagi
29. 11. 2011 | Besedilo: Barbara Primc
Suhomontažna gradnja z mavčnokartonskimi in podobnimi ploščami je primerna tudi za prostore, v katerih imamo opraviti z vlago in vodo. Seveda je treba v tem primeru uporabiti posebne vodoodporne plošče ali pa izberemo posebne plošče iz polistirenske pene, ki zdržijo velike obremenitve, predvsem pa ne vpijajo in ne prepuščajo vode.
Vodoodporne mavčnokartonske plošče zadostujejo za oblaganje sten, po katerih ne bo tekla voda ali pa jih nameravamo obložiti s keramičnimi ploščicami. Od običajnih se razlikujejo po tem, da so mavčnemu jedru primešani silikati, karton na obeh straneh jedra pa je impregniran s hidrofobnimi sredstvi, ki vlagi preprečujejo, da bi prodrla do jedra in navlažila mavec, kar bi zmanjšalo njegovo trdnost in nosilnost.
Lepljenje na steno ali pritrditev na konstrukcijo
Na steno, na katero ne nameravamo obesiti težjih kopalniških elementov, kot so umivalnik, straniščna školjka in omarice, lahko vodoodporne mavčnokartonske plošče prilepimo s posebnim lepilom. Vanjo moramo pred tem narediti kanale za vodovodno in električno napeljavo, kar pa pomeni veliko razbijanja in umazanije. Boljša rešitev je postavitev konstrukcije iz pokončnih C- in prečnih U-profilov iz pocinkane nerjavne pločevine.
Konstrukcijo postavimo toliko od zunanjega zidu, da bomo lahko v njeno notranjost skrili vse napeljave, tudi izolacijski material, če je potrebno. Za našteto navadno zadostuje že manj kot deset centimetrov. Več prostora med zunanjim zidom in mavčnokartonsko ploščo – trideset do štirideset centimetrov – bomo potrebovali tam, kjer nameravamo vgraditi še podometni splakovalnik. Konstrukcija sicer omogoča vgradnjo posebnih kovinskih nosilcev, na katere obesimo želene kopalniške elemente. Plošče nato nanjo privijačimo s posebnimi vijaki. Stike zafugiramo z vodoodporno fugirno maso, čez katero prilepimo še bandažirni trak, ki preprečuje pokanje stikov.
Preden novo steno obložimo s keramičnimi ploščicami (lahko jo tudi zgolj prebarvamo z zidno barvo, primerno za vlažne prostore), je treba obrezane robove mavčnokartonskih plošč na prehodih cevi zapreti z vodoodpornim elastičnim tesnilnim materialom, na primer s sanitarnim silikonskim kitom.
Trdnejše in samonosilne polistirenske plošče
V kopalnici lahko uporabimo tudi suhomontažne plošče iz trde samonosilne polistirenske pene. Za delo z njimi sicer potrebujemo nekaj več spretnosti in prakse. Njihova površina je obdelana s finimi sloji malte in mrežice, tako da lahko neposredno nanje lepimo keramične ploščice, kamen ali drugo končno oblogo. Plošče so mehansko odporne, zdržijo velike obremenitve, neobčutljive so na mraz in toploto, predvsem pa so vodoodporne, nevpojne in vodoneprepustne. Tudi dolgotrajna prisotnost vode jih ne deformira. Poleg tega so zaradi polistirenske osnove dober toplotni izolator in preprečujejo nastajanje kondenza na hladnih stenah.
Z njimi lahko izdelamo predelne stene prhe, ki jih bomo obložili s keramičnimi ploščicami, prhe, kadi, vzidane umivalnike in različne pregrade, tudi samo kopalniško pohištvo. Oblikujemo lahko okrogline, krivine, tako kot z mavčnokartonskimi ploščami. Izberemo lahko takšne, ki jih je mogoče preprosto zvijati in kriviti kar z roko ter tako oblikovati zaokroženo steno in druge elemente, na primer kopalniško pohištvo, pregrade, klopi, uporabimo jih lahko kot podporo, v katero vgradimo kopalno kad, ali izdelamo nosilni pult, v katerega vgradimo umivalnik. Le primerno debelino plošč moramo izbrati.
Od njihove debeline (na voljo so plošče, debele od šest milimetrov do osem centimetrov) je namreč odvisna nosilnost. Steno, ki ne bo preveč obremenjena in bomo nanjo pritrdili lažjo poličko, nosilce za brisače in podobno, lahko obložimo že s centimeter debelimi ploščami, ki jih lahko prilepimo kar na stare keramične ploščice. Površina polistirenskih plošč namreč ni gladka, pripravljena je tako, da zagotavlja odličen oprijem. Za steno, na katero bomo obesili straniščno školjko, na primer, pa je treba izbrati najmanj pet centimetrov debele plošče.
Delo z njimi je preprosto in hitro, kar omogoča celovit sistem izdelkov: montažna lepila in malte, hidroizolacijski sistemi, tesnilni trakovi, pritrdila, bandažirni trakovi ... Montiramo jih neposredno na stene ali nosilce, ne potrebujemo posebne podkonstrukcije. Narejene so tako, da se med seboj stikajo z utori na robovih. Stike je treba zlepiti z vodoodpornim lepilom in jih dobro zatesniti z vodoodpornimi tesnilnimi trakovi.
Polistirenske plošče so primerne tudi za oblaganje tal. Nanje jih lepimo in vijačimo, pri čemer je zelo pomembna pravilna priprava lepila po navodilih proizvajalca. Prav tako je pomembno, da so stiki med ploščami in stiki med talno ploščo in steno dobro zatesnjeni.