Sejem Dom 2015: Izbor uredništva

19. 3. 2015 | Besedilo: Barbara Primc | Fotografije: Roman Šipić

sejem dom 2015, izbor uredništva

Na razstavnih prostorih 548 podjetij iz 32 držav, ki so svoje izdelke in storitve postavili na ogled na 54. mednarodnem sejmu Dom (ta je v nedeljo zaprl svoja vrata), je našo pozornost pritegnilo več izdelkov. Nekateri zato, ker so novost na slovenskem trgu, drugi zato, ker so rezultat domačega znanja in razvoja, vsem pa je skupno, da graditeljem in tistim, ki prenavljajo svoj dom, olajšajo doseganje standardov energijsko učinkovite gradnje in obnove. Naš izbor predstavljamo v nadaljevanju.

Drsna vrata Premi Door z motornim pogonom, Arcont IP

Odpiranje drsnih vrat večjih mer, ki vodijo na vrt ali teraso, je veliko bolj preprosto, če si lahko pri tem pomagamo z daljinskim upravljalnikom, zato smo v izbor uvrstili izdelek podjetja Arcont IP, ki je novost na našem trgu. »Drsna vrata Premi Door z motornim pogonom, ki smo jih prvič predstavili na sejmu Dom, so namenjena kupcem, ki si želijo čim bolj udobnega odpiranja in zapiranja drsnih vrat več­jih mer. To lahko storimo s priročnim daljinskim upravljalnikom ali s pritiskom na tipko na kljuki vrat,« pravi Milan Naglič iz Arconta in doda, da lahko z daljinskim uprav­ljalnikom vrata tudi zaklenemo oziroma odklenemo. Za nas pa je bil pomemben še en podatek: podjetje pri proizvodnji stavbnega pohištva iz pvc upošteva smernice Greenline, ki narekujejo varčno porabo plastike, pri proizvodnji plastičnih profilov pa kot stabilizator namesto svinca uporabljajo kalcij in cink, ki sta veliko bolj prijazna do okolja.

Sistem Energy plus za gradnjo pasivnih hiš, Arhem, Pasivna gradnja

Sistem za gradnjo nizkoenergijskih in pasivnih hiš Energy plus, ki ga je predstavljalo podjetje Arhem, Pasivna gradnja, smo v naš izbor uvrstili ne samo zato, ker olajša gradnjo in jo pospeši, ampak predvsem zato, ker je rezultat domačega znanja in razvoja. Kakor pravi Alen Mladinov iz omenjenega podjetja, je ta gradbeni sistem v obliki zidakov iz toplotne izolacije prvi v Sloveniji razvit sistem za gradnjo pasivnih in nizkoenergijskih hiš: »Zidaki so sestavljeni iz tanjšega notranjega in debelejšega zunanjega sloja ter vmesnega prostora (10, 15 ali 20 centimetrov), v katerega se vgradi beton. Eno etažo skupaj z vsemi okenskimi odprtinami lahko izdelamo v dveh dneh, največja prednost sistema pa je, da z vsemi komponentami, od vogalnikov do preklad, omogoča grad­njo brez toplotnih mostov.«

Mineralna izolacija za vpihovanje Supafil, Knauf Insulation

Da lahko v teže dostopne prostore vpihujemo toplotno izolacijo iz celuloze, vemo, manj znano pa je, da lahko namesto celuloze uporabimo tudi mineralno toplotno izolacijo. Takšno izolacijo smo našli na razstavnem prostoru podjetja Knauf Insulation. »Supafil je nevezana mineralna steklena volna, ki je predvsem namenjena za prosto nasutje na zadnji neogrevani plošči, lahko pa jo strojno vpihamo v težko dostopne dele pod lesenim ostrešjem,« pojasni Tomaž Dolenc. Največja prednost Supafila je po njegovih besedah negorljivost, saj dosega najvišji požarni razred A 1, izolacija ni higroskopična, kar pomeni, da nase ne veže vlage, poleg tega dosega zelo dobre toplotnoizolativne lastnosti pri manjši gostoti nasutja kot drugi materiali za strojno vpihovanje.

Mali objekti iz masivnega lesa, Lesoteka Good Life

Na razstavnem prostoru podjetja Lesoteka Good Life so našo pozornost pritegnili majhni objekti iz masivnega lesa, ki so novost v ponudbi podjet­ja Lesoteka. Vrtne hiške, ki se lahko uporabljajo kot letne kuhinje, lope za shranjevanje vrtnega in drugega orodja ali pa jim namenimo kakšno drugo vlogo, so sodobni in kakovostni objekti, narejeni po sistemu CLT – iz masivnih lesenih sten, ki so sestav­ljene iz več slojev lesenih desk, te pa se med seboj križno izmenjujejo. Posamezni sloji so med seboj lepljeni, posamezne stene pa vijačene in za boljšo trdnost spete s kotniki. »Pravilna oblika hišk omogoča združevanje posameznih enot v večje modularne objekte, kar pomeni, da lahko kupci manjše objekte poljubno kombinirajo v večje. V osnovi so čistih, sodobnih linij, če jih oblečemo v fasado z neobdelanimi deskami, pa jim damo bolj tradicionalen, starinski videz,« pravi Tamil Lauko, ki je hiške tudi oblikoval.

Skeletno-steklena konstrukcija montaž­nih hiš, Kager

Domače znanje je združeno tudi v skeletnih montažnih hišah družinskega podjetja Kager z več kot 20-letnimi izkušnjami na področju gradnje lesenih konstrukcij. Za hiše Kager je značilna skeletno-steklena konstrukcija, ki z velikimi zastekljenimi površinami zagotavlja stik bivalnih prostorov z zunanjostjo, z ustrezno izbranim sestavom stene pa izpolnjujejo tudi zahteve pasivne gradnje. Kakor pravi Petra Kuprivec, se njihove hiše zaradi odličnih izolacijskih tehnik pohvalijo s 40-odstotno zasteklitvijo zunanjih sten, kar je štirikrat več, kot omogoča klasična arhitektura.

Protivlomna okna, Stabil

Raziskave so pokazale, da vlomilci le v šestih odstotkih vlomov razbijejo steklo okna, v preostalih primerih pa ga odprejo s poškodovanjem okovja. »Ustrezno varnostno okovje, kakršno vgrajujemo v naša okna, jim to prepreči,« pravi Robert Zelenko iz podjet­ja Stabil, ki je predstavljalo okno z osnovnim varnostnim okovjem z gobastimi zatiči po celotnem obodu in kljuko z gumbom, ki okovje varuje pred premikanjem in odpiranjem z zunanje strani. Osnovni varnostni paket podraži okno le za 15 evrov, na voljo pa so tudi drugi paketi, ki zagotavljajo višjo stop­njo varnosti – poleg patentiranega sistema okovja med drugim vključujejo proti udarcem odporno izolacijsko zasteklitev, steklo je lahko pritrjeno z varnostno ploščico ali lepilom, obogatenim s polimeri, gonilka okovja je opremljena z zaščito iz kaljenega jekla, ki onemogoča vrtanje …

Plošče za talno gretje Flooré, Pipelife

Plošče za talno gretje Flooré so novost na slovenskem trgu. Gre za sistem talnega gretja brez estriha, ki ga lahko položimo na večino obstoječih tal, ne da bi morali odstraniti stari pod. »Na obstoječa tla z zidarsko lopatico enakomerno nanesemo lepilo na vodni osnovi (če so osnovna betonska tla v pritličju ali kletni garaži, je priporočljivo uporabiti lepilo za keramične ploščice na cementni osnovi), nato pa položimo plošče Flooré, ki jih lahko na ustrezno dolžino brez težav odrežemo z ostrim nožem. Ko so položene, v kanale položimo cevi talnega gretja. Po potrebi lahko dodatne kanale izrežemo z ostrim nožem ali električno žago,« opiše postopek Andrej Klobasa in doda, da lahko plošče uporabljamo pod vsemi vrstami talnih oblog.

Kaminske peči za pasivne hiše, Creina – Lokaterm

Kaminske peči na drva kranjskega proizvajalca smo uvrstili v naš izbor, ker se ponašajo z visokim izkoristkom, majhno porabo drv in tehnološko dovršenostjo, ki je rezultat domačega znanja. Zasnovane so tako, da oddajajo toploto prek zunanjih površin in s kroženjem zraka, ki se segreva znotraj dvojnega plašča, zato hitro in učinkovito ogrejejo prostor, primerne so za vgradnjo v nizkoenergijske in pasivne hiše, trije dovodi zraka pa zagotavljajo dobro zgorevanje, pravi Urška Kompolšek: »Dobro delovanje in dobro zgorevanje dosežemo s tremi dovodi zraka: primarnim, sekundarnim in terciarnim. Takšna izvedba zagotav­lja visoko učinkovitost zgorevalnega procesa, visok izkoristek goriva in čiste dimne pline. V praksi to pomeni majhno porabo goriva in tlenje žerjavice še šest do osem ur po končanem gorenju, kar omogoča nadaljevanje kurjenja brez ponovnega prižiganja peči. Pri popolnem zgorevanju lesa, ki so mu naše peči zelo blizu, nastane natanko tolikšna količina CO2, kot ga drevesa porabijo za svojo rast in tvorbo lesne mase, zato so ogljično nevtralne.«

Talni linijski odtok CleanLine, Geberit

Podjetje Geberit je na zunanjem razstavnem prostoru predstavljalo novost v svoji ponudbi, ki je pritegnila tudi našo pozornost – pršno kanaleto CleanLine, ki bo razveselila vse, ki prisegajo na minimalističen videz kopalnice in čistočo v tem hramu sprostitve. »Pršne kanalete so zelo priljubljene zaradi estetske komponente, pršna kanaleta Clean­Line, ki jo sam raje poimenujem linijski talni odtok, pa združuje eleganten videz in preprosto vgradnjo, poleg tega inovativni sistem rešuje problem higiene, s katerim se srečujemo pri večini pršnih kanalet,« pravi Dejan An­droić. Kanaleto je mogoče pri vgradnji skrajšati glede na dolžino prostora. Pod masko iz ne­rjavnega jekla, ki je edini vidni del, se skrivata sifon in lovilec las, ki ga je mogoče preprosto odstraniti in očistiti.

Vodna vzmetnica, Maremico

Vodne postelje sicer nimajo nič skupnega z energijsko varčno gradnjo in učinkovito rabo energije, so pa neločljivo povezane z udobnim bivanjem, ki ga zagotavljajo sodobne energijsko varčne hiše. V tokratni izbor smo zato uvrstili tudi vodno vzmetnico, ki smo jo našli na razstavnem prostoru podjetja Maremico. »To je prva vodna vzmetnica na svetu in je v celoti rezultat domačega znanja,« pravi Darko Jauk. Kupcem so jo sicer prvič ponudili pred dvema letoma, na letošnjem sejmu pa so jo predstavili v novi izvedbi BoxSpring, kar pomeni, da si lahko kupec po želji izbira barve in materiale za podstavek, stranski del in vzglavje vodne postelje. Vodna vzmetnica je pravzaprav dodatni šestcentimetrski sloj ležišča na vodni postelji, katerega polnilo sestavljajo mikrovzmeti, ki poskrbijo za dodat­no zračenje ležišča, predvsem pa povečujejo kompaktnost postelje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE