Test vrtalnikov: Vse več je povprečnih, trije testa niso prestali

27. 3. 2014 | Besedilo: K. Ž.

vrtalniki, test, ZPS

Vrtalnike je dandanes mogoče kupiti pravzaprav na vsakem koraku, tudi v netehničnih trgovinah. Ravno zato, ker je ponudba zares bogata, je potrebno biti pri nakupu še posebej previden. Pozorni bodite na dve stvari: za kaj boste vrtalnik uporabljali in kako kakovosten je, svetujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer so pripravili tradicionalen test udarnih in baterijskih vrtalnikov ter ugotovili, da se je kakovost izdelkov zmanjšala.

Vrtalnik je načeloma zelo vsestransko orodje, a prav v vsestranskosti tiči največja past – izbira primernega vrtalnika ni preprosta. Na prodajnih policah namreč najdemo kar tri osnovne vrste vrtalnikov, ki so po funkcijah in tudi namenu tako različni, da jih ne moremo več neposredno primerjati med seboj. A vrtalniki se ne razlikujejo le v namembnosti, temveč tudi v kakovosti.

Udarni vrtalniki niso navdušili …

Na letošnjem testu ZPS namreč niti enemu udarnemu vrtalniku ni uspelo doseči meje za dobro oceno. Presenetljivo slabo so se izkazali pri udarnem vrtanju, kjer je večina dobila zgolj povprečno oceno za priročnost, pri čemer so preverjali, kako preprosto je mogoče vrtalnik upravljati, kako se izkaže med praktičnim delom, v oceno pa je vključena tudi njegova teža (najmanj nekaj manj kot poldrugi kilogram, največ pa več kot tri kilograme). Zanimivo je, da so ravno pri najtežjem vrtalniku odkrili pomanjkljivost pri varnosti: kombinacija sorazmerno kratkega ročaja in izmerjenega navora je namreč lahko kritična, če se sveder med vrtanjem zatakne.

…medtem ko so se baterijski odrezali bolje

Če so udarni vrtalniki na tokratnem testu razočarali, je bila kakovost baterijskih modelov na dovolj visoki ravni. Seveda pa je treba pripomniti, da je testni program zanje drugačen, prilagojen namenu: baterijski vrtalniki so najprej namenjeni vijačenju, lahko jih uporabimo tudi za vrtanje v mehkejše materiale, pri udarnem vrtanju pa večina odpove. »Tudi ocena za vrtanje je zasnovana na podlagi drugačnih, milejših kriterijev. Je pa res, da kar trije baterijski vrtalniki niso prestali testa varnosti. Pri modelih Metabo Power Maxx BS, Metabo SB 18 LT Impuls in Skil 2421 je namreč preizkus z žarečo žico povzročil, da se je začela taliti plastika, s katero je zaščitena baterija,« je opozoril Boštjan Okorn iz ZPS in dodal: »Taljenje pa se ni ustavilo niti potem, ko smo žico odmaknili – kar zahteva standard. Gre za resno napako, kar smo upoštevali tudi pri skupni oceni.«

Glavna razlika v hitrosti vrtenja

Glavna razlika med udarnimi in baterijskimi vrtalniki je v hitrosti vrtenja. V zadnjih letih se je ta razlika sicer zmanjšala, a je še vedno precejšnja – na testu so preizkusili baterijske vrtalnike s hitrostjo do 1.900 vrtljajev v minuti, pri udarnih vrtalnikih pa je hitrost vrtenja običajno okrog 3.000 vrtljajev v minuti. Na ta podatek bodite pozorni predvsem tisti, ki nameravate večkrat uporabiti manjše svedre, saj je pri njih razlika v hitrosti vrtenja zelo izrazita.

ZPS potrošnikom svetuje, da pri izbiri ni ključna le (nizka) cena, preveriti velja glavne značilnosti izbranih modelov in se potem odločiti za pravega. Vrtalnik kupujemo za dlje časa in želimo, da bo dobro deloval, ko ga bomo potrebovali. Res je, da ga po selitvi in ureditvi prostorov sicer redko potrebujemo, a ko ga, je pomoč kakovostne naprave toliko dragocenejša ...

Ne pozabite na kakovostne svedre

Domači mojstri le redko namenjajo dovolj pozornosti svedrom. A kakovost izvrtine je vsaj toliko kot od vrtalnega stroja odvisna od pravilno izbranega in ustrezno nabrušenega svedra. V domači delavnici bi morali imeti tri komplete svedrov: za les, za kovino in za gradbene materiale – opeko, beton. Druge, posebne svedre kupimo sproti, če jih potrebujemo. Sicer je na trgu precej cenenih izdelkov, a pri svedrih velja malce bolj seči v žep - če nameravamo z njimi pazljivo ravnati, svetujejo na ZPS. Cenejši svedri so primerni za občasno vrtanje, a vedeti je treba, da hitreje otopijo in se pogosteje zlomijo.

Nasvet ZPS

Danes ima večina vrtalnikov dve prestavi, zato so uporabni tako za vrtanje (večja hitrost, manjši navor) kot za vijačenje (večji navor pri manjši hitrosti). Hitrost vrtenja naj bo brezstopenjsko nastavljiva, vrtalnik mora omogočati hitro zaustavitev in počasen začetek vrtenja, kar olajša delo. Ko kupujete baterijski model, bodite pozorni na tip baterije. Izberite vrtalnik z zelo zmogljivo litij-ionsko baterijo (izraženo v amperskih urah oziroma Ah). Pri udarnih vrtalnikih je pomembna dolžina priključnega kabla (dolg naj bo vsaj 3 metre), vedeti pa morate tudi, da bo delo z modelom, ki je težji kot 3 kilograme, občutno napornejše. Med vrtanjem, še posebej udarnim, vam bo prav prišla dodatna ročica na sprednjem delu vrtalnika. Preverite tudi, ali ima vrtalnik omejevalnik globine vrtanja.

Primerjalnik rezultatov testa za baterijske (166 modelov, 45 na razpolago v SLO) in udarne vrtalnike (69 modelov, 33 na razpolago v SLO) je dostopen na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije, kjer so na voljo tudi rezultati testov iz preteklih let.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE