7. 12. 2016 | Besedilo: Julijana Bavčar
Tri novosti pri strešnih oknih
7. 12. 2016 | Besedilo: Julijana Bavčar
Težnja k minimalizmu pri opremljanju doma se zrcali predvsem v prostorih, očiščenih odvečnih elementov, in opremi iz osnovnih pohištvenih kosov. Pogosto je povezana z belimi stenami in k takšnem dojemanju prostora ponavadi sodi tudi belo stavbno pohištvo, tako okna kot notranja vrata. Cenjeni so naravni materiali, predvsem les, ki si ga zahtevnejši investitorji želijo tudi za okna. Z mislijo nanje Velux v paleto svojih izdelkov od marca prihodnje leto vključuje tudi lesena belo pobarvana strešna okna. Poleg te novosti je podjetje v iztekajočem se letu predstavilo še dve novostI: poševno okno z ventilacijsko enoto Smart vent in okno z ukrivljeno šipo za ravne strehe.
Ljubitelji bele – ta pripomore, da okna v mansardo reflektirajo več svetlobe – so sicer lahko doslej izbrali bela strešna okna z lesenim jedrom, ki pa so bila v celoti prevlečena z belim poliuretanom. Komponente belo barvanih strešnih oken so z lakom na vodni osnovi, ki ne škoduje zdravju in je UV-odporen, prevlečene pred sestavljanjem.
Okno za ravno streho z ukrivljenim steklom je namenjeno za bivalne in poslovne prostore, kjer je ravna streha vidna tudi iz zunanjosti, npr. iz višjih nadstropji. Ukrivljena šipa omogoča, da vodne kapljice hitro zdrsnejo z nje in ne ovirajo pogleda. Okno je mogoče vgraditi v strehe z naklonom od 0 do 15 stopinj. Steklo je trislojno, faktor toplotne prehodnosti za celotno okno je 1,2 W/m2K. Konstrukcija zagotavlja tudi dobro zvočno izolacijo v primeru dežja. Zanj so na voljo tako notranja kot zunanja senčila, odpiranje je lahko ročno ali elektrificirano, možna pa je tudi različica, ki se ne odpira.
Ventilacijska enota Smart vent se vgradi na zunanji strani strešnega okna. Namenjena je energijsko učinkovitemu zračenju v vseh letnih časih in je posebej primerna za prenove ali že obstoječe bivalne prostore pod streho, kjer ni možno vgraditi centralnega prezračevalnega sistema. Deluje na principu izmenjave toplote, rekuperacije, zato ob tem ni toplotnih izgub. Ventilacijska enota je popolnoma integrirana s strešnim oknom in ne posega v konstrukcijo strehe, vidna je z zunanje strani.