Stanovanjski stroški lani težko breme za dve petini Slovencev

18. 7. 2012 | Besedilo: K. Ž./STA

stanovanjski stroški, najemniška stanovanja

Stanovanjski stroški so bili v letu 2011 težko finančno breme za 40 odstotkov gospodinjstev, osebnega avtomobila si ni moglo privoščiti pet odstotkov, računalnika pa šest odstotkov gospodinjstev. Nepričakovane izdatke v višini 600 evrov bi v letu 2011 iz lastnih sredstev lahko pokrila polovica gospodinjstev, navaja državni statistični urad.

Stanovanjske razmere se po podatkih Statističnega urada RS (Surs) poslabšujejo. V letu 2011 je po rezultatih njihove ankete 35 odstotkov gospodinjstev živelo v stanovanjih, v katerih so imeli težave s puščanjem strehe, z vlažnimi stenami ali s trhlimi okenskimi okviri. Več tovrstnih težav so imela gospodinjstva, ki so živela v najemniških stanovanjih. Primerno toplega stanovanja pa si ni moglo privoščiti šest odstotkov gospodinjstev.

Kot navajajo na Sursu, stanovanjski stroški gospodinjstvom predstavljajo vse večje breme. Veliko breme so predstavljali 40 odstotkom gospodinjstev, kar je tri odstotne točke več kot v letu 2010. Za desetino gospodinjstev stanovanjski stroški niso predstavljali bremena. Stanje je slabše pri gospodinjstvih v najemniških stanovanjih, upoštevati pa je treba, da je bilo najemnikov v Sloveniji razmeroma malo - približno devet odstotkov.

Vsaj enkrat v zadnjih dvanajstih mesecih pred izvedbo ankete je zaradi finančne stiske s plačilom stanovanjskih stroškov zamudilo 16 odstotkov gospodinjstev. S plačilom obroka hipotekarnega posojila za stanovanje je vsaj enkrat zamudilo 12 odstotkov gospodinjstev, ki so najela tako posojilo. Najemnikov stanovanj, ki so v zadnjih 12 mesecih pred izvajanjem ankete zamudili s plačilom najemnine, pa je bilo 28 odstotkov.

Nakupe na obroke ali druga nestanovanjska posojila je sicer v letu 2011 odplačevalo 33 odstotkov gospodinjstev; od teh je bila desetina tistih, ki je v zadnjih 12 mesecih pred izvajanjem ankete zaradi finančne stiske vsaj enkrat zamudila z odplačilom teh posojil.

Z mesečnim dohodkom je brez težav preživelo 10 odstotkov, s težavo pa 32 odstotkov gospodinjstev. Število gospodinjstev, ki finančno s težavo preživijo mesec, se je leta 2011 glede na leto 2010 sicer dvignilo za eno odstotno točko, glede na leto 2007 pa za 10 odstotnih točk. V 35 odstotkih gospodinjstev si vsaj en član gospodinjstva ni mogel privoščiti enotedenskih letnih počitnic zunaj doma.

Gospodinjstev, ki si niso mogla privoščiti barvnega televizorja ali pralnega stroja, je bilo manj kot odstotek. Osebni računalnik je imelo 68 vseh gospodinjstev, šest odstotkov gospodinjstev si ga ni moglo privoščiti, 26 odstotkov gospodinjstev pa ga ni imelo iz drugih razlogov.

Osebni avtomobil je imelo 82 odstotkov gospodinjstev, pet odstotkov gospodinjstev si ga ni moglo privoščiti, 13 odstotkov gospodinjstev pa ga ni imelo iz drugih razlogov, so še zapisali na statističnem uradu.

Vsako deseto hrvaško gospodinjstvo prodaja premoženje za kritje stroškov

S stanovanjskimi stroški se vedno težje spopadajo tudi naši južni sosedje. Kot je pokazala anketa agencija za tržne raziskave GfK, ki so jo izvedli med tisoč hrvaškimi državljani, je bilo približno 150.000 hrvaških gospodinjstev v preteklem polletju primoranih prodati del svojega premoženja, da bi si lahko zagotovila finančna sredstva za kritje rednih ali izrednih stroškov. Od začetka leta je moralo približno štiri odstotke hrvaških gospodinjstev prodati kakšno izmed nepremičnin ali zemljišče, tri odstotke jih je prodalo družinsko zlato, preostali trije odstotki pa kaj drugega, je pokazala raziskava.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE