Za stanovanjske stroške porabimo sedmino dohodka

19. 3. 2012 | Besedilo: Milka Bizovičar, Delo

nepremičnine, stanovanjski stroški, statistični urad

Slovenci živimo v čedalje slabših bivalnih nepremičninah. Tretjini gospodinjstev pušča streha nad glavo ali ima njihov dom vlažne stene, temelje ali tla oziroma trhle okenske okvirje ali tla, ugotavlja statistični urad (Surs) v okviru analize kakovosti življenja.

Sestavni del materialnega položaja prebivalcev so stanovanjske razmere, ki pa se glede na podatke slabšajo. Leta 2010 je v stanovanjskih hišah živelo 71 odstotkov oseb, v večstanovanjskih stavbah z več kot deset stanovanji 20 odstotkov in manjših večstanovanjskih objektih osem odstotkov ljudi. Malo več kot tri četrtine jih je bivalo v lastniških stanovanjih, večina od preostalih so bili uporabniki (na primer pri starših), drugi pa najemniki.

»Prvi med kazalniki stanovanjskih razmer je stopnja stanovanjske prikrajšanosti,« navajajo v statističnem uradu. Kaže odstotek ljudi, ki bivajo v stanovanju v slabem stanju in/ali v pretemnem stanovanju in/ali nimajo kadi, prhe in/ali stranišča na izplakovanje za lastno uporabo. Po oceni statistikov je za zadnja dva elementa prikrajšanih po odstotek oseb. Leta 2010 je bilo za enega od štirih elementov prikrajšanih skoraj tretjina oseb, šest odstotkov pa za dva, za tri ali vse štiri pa skoraj odstotek Slovencev.

V publikaciji, ki je dosegljiva na spletni strani statističnega urada, avtorji ugotavljajo še, da je kljub zniževanju stopnje prenaseljenosti od leta 2005 predlani v takšnih razmerah še vedno živelo skoraj 35 odstotkov Slovencev.

Več o stanovanjskih razmerah Slovencev si lahko preberete v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE