Neodvisnost od fosilnih goriv

4. 12. 2014 | Besedilo: S. O./STA

fosilna goriva

Slovenski znanstveniki so dodali velik delež za prihodnost brez fosilnih goriv. Skupina znanstvenikov Instituta Jožef Stefan je razvila novo metodo za izdelavo kompleksnih celičnih tovarn, ki bi lahko že čez nekaj desetletij ustvarile družbo brez fosilnih goriv in s tem onesnaževanja okolja.

Celične tovarne oziroma mikroorganizmi, ki proizvajajo uporaben produkt,  so znani že do sedaj. Med drugim spadajo mednje tudi vinske kvasovke, ki grozdni sladkor spremenijo v alkohol. Slovenski znanstveniki pa so odkrili novo metodo  za izdelavo novih kompleksnih celičnih tovarn v industriji. »Produkcija biogoriv je tipični primer celičnih tovarn. Bioetanol se trenutno proizvaja tako, da imamo kvasovko, ki uporablja sladkorje iz rastlinskega škroba oziroma saharoze, se pravi koruze ali sladkornega trsa, in iz njih izdeluje bioetanol,« pojasnjuje raziskovalec na IJS Uroš Petrovič.

Tovrstne celične tovarne so že znane. Slovenski znanstveniki pod vodstvom Uroša Petroviča pa so razvili povsem novo metodo za natančno določanje genskih elementov in izbiranje poljubnih lastnosti celične tovarne. To pomeni, da lahko po novem izdelamo organizem, ki lahko za proizvodnjo biogoriva namesto koruze uporabi celulozo (ostanke s polj, slamo, koruzne storže ali lesno biomaso). »V osnovi imamo različne mikroorganizme, ki vsak zmore določen korak v proizvodnji oziroma ima natančno določeno lastnost. Mi pa v bistvu kombiniramo te lastnosti. Poiščemo ustrezno kombinacijo genov v vsakem posameznem mikroorganizmu ter jih sestavimo znotraj enega organizma. Tako dobimo celično tovarno, ki je sposobna zelo učinkovite produkcije iz neobičajnih surovin,« razlaga izjemen okoljski dosežek Uroš Petrovič.

Seveda se napredek ne more zgoditi čez noč, zato prve primere naprednih celičnih tovarn lahko pričakujemo v par letih. Biorafinerije, ki bi bile dovolj zmogljive, da bi končne produkte proizvajale v večjem obsegu za trg, pa bi lahko dobili v roku desetih let. V njih bo mogoče proizvajati  vse snovi, ki se trenutno proizvajajo v petrokemični industriji. Takšne biorafinerije bi lahko proizvajale vse od bioetanola do biodizla, nova biogoriva. Z na novo odkrito metodo pa bi lahko proizvajali tudi kompleksne organske spojine v medicini kot je zdravilo za malarijo artemisinin, ki se ga ne da sintetizirati na preprost način s kemijskimi metodami.

Odkritje znanstvenikov je pomembno tudi za našo državo. »V Sloveniji je lesna biomasa dostopna, torej surovino imamo, imamo tudi znanje na področju biotehnologije, potem pa je stvar kemijske industrije ali drugih investitorjev, da se odločijo za tovrstno proizvodnjo zanimivih substanc,« še dodaja Uroš Petrovič.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE