5. 6. 2012 | Besedilo: Ba. P.
sončna energija, fotovoltaika, Združenje slovenske fotovoltaične industrije, sončne elektrarne
Pridobivanje energije iz sonca: zaostajamo za povprečjem Unije
5. 6. 2012 | Besedilo: Ba. P.
sončna energija, fotovoltaika, Združenje slovenske fotovoltaične industrije, sončne elektrarne
Do konca lanskega leta je bilo v Sloveniji inštaliranih v povprečju za 44,1 vata zmogljivosti sončnih elektrarn na prebivalca, medtem ko je bilo v celotni Evropski uniji (EU-27) povprečje kar 102,2 vata, so sporočili iz Združenja slovenske fotovoltaične industrije. Po vatih zmogljivosti sončnih elektrarn na prebivalca sta v Evropi vodilni Nemčija (304,3 vata na prebivalca) in Italija (210,5 vata na prebivalca).
Med razvite fotovoltaične trge prištevajo še Češko (186 vata na prebivalca), Belgijo (165,5 vata na prebivalca), Španijo (91,3 vata na prebivalca), Slovaško (89,8 vata na prebivalca), Luksemburg (59,9 vata na prebivalca) in Grčijo (55,8 vata na prebivalca).
Čeprav so rezultati fotovoltaične industrije oziroma širitev pridobivanja električne energije iz sonca v Sloveniji vidni na marsikaterem področju, s 44,1 vata sončnih elektrarn na prebivalca precej zaostajamo za povprečjem drugih članic Unije, v katerih pa, kot poudarjajo na Združenju slovenske fotovoltaične industrije, veliko bolj odločno podpirajo postavitev sončnih elektrarn. V večini teh držav so zavidljivi obseg pridobivanja sončne energije dosegli ne samo s finančno pomočjo države, temveč tudi s pomočjo odstranjevanja administrativnih ovir.
»Nerazumljivo dolgi čakalni roki za pridobitev številnih dovoljenj, pa tudi nesorazmerno velika plačila za njihovo pridobitev, izničijo prenekatere napore, da dohitimo evropsko povprečje. Še več, stroški administracije in priključitve sončne elektrarne velikosti, ki je primerna za stanovanjske hiše, dosegajo in celo presegajo 30 odstotkov celotne naložbe v tovrstno sončno elektrarno,« še opozarjajo v združenju.