Prva sončna elektrarna na strehi dunajskega letališča

5. 8. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

fotovoltaika, sončna energija, obnovljivi viri

Na strehi hangarja in skladišča mednarodnega letališča na Dunaju po novem deluje sončna elektrarna. Na 3200 kvadratnih metrih je nameščenih 2000 fotovoltaičnih modulov s pričakovano letno proizvodnjo 500.000 kWh električne energije.

Po besedah predsednika uprave dunajskega letališča Günther Ofner si želi družba proizvajati čisto električno energijo za lastne potrebe in s tem prispevati k zmanjševanju emisij ogljikovega dioksida (CO2). Letališče na Dunaju je tako v zadnjih treh letih zmanjšalo emisije CO2 za več kot 20 odstotkov. Do leta 2022 želi uprava družbe povečati učinkovitost rabe električne energije in s tem še dodatno zmanjšati emisije ogljikovega dioksida. V prihodnjih letih nameravajo namestiti do 4000 modulov na leto. Med drugim jih bodo namestili na streho centra za tovorni promet s površino 5000 kvadratnih metrov.

Letališče pa ni edino, ki si prizadeva za zmanjšanje emisij CO2 in večjo uporabo obnovljivih virov. Na Dunaju se namreč že dalj časa osredotočajo na pridobivanje do okolja prijazne energije. Mestno energetsko podjetje Wien Energie tako meščanom ponuja soudeležbo pri modelu trajnostnih virov energije z vgradnjo sončnih elektrarn. Trenutno z eko elektriko oskrbujejo 800.000 ljudi, do leta 2030 jih želijo 1,5 milijona.

Vsak meščan si lahko zagotovi največ deset fotovoltaičnih modulov v vrednosti 950 evrov za kos. Podjetje Wien Energie module namesti, meščani jih nato dajejo v najem istemu podjetju. Za to na letni ravni prejmejo 3,1 odstotka investiranega zneska. Trajanje je omejeno na najmanj pet let. Po zaključku življenjske dobe modula (približno 25 let) Wien Energie fotovoltaične module odkupi nazaj, so sporočili s predstavništva mesta Dunaj.

Na Dunaju v rokah meščanov trenutno deluje 25 elektrarn, med njimi 23 sončnih in dve vetrni. Pri tem s 27 milijoni evrov sodeluje 6000 oseb. Mestno energetsko podjetje Wien Energie upravlja skupaj 60 sončnih elektrarn. V naslednjih letih so mestne oblasti za obnovljive rešitve predvidele 460 milijonov evrov naložb. Do leta 2030 načrtujejo podvojitev pridobljene obnovljive energije, namenjene za elektriko in ogrevanje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE