7. 7. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Solarni hibridni sistemi, SOLHYS, dobava elektrike, NP Smart Base
Solarni hibridni sistem za neprekinjeno dobavo elektrike
7. 7. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Solarni hibridni sistemi, SOLHYS, dobava elektrike, NP Smart Base
Mariborski start up Solarni hibridni sistemi (SOLHYS), ki je bil ustanovljen lani v sodelovanju med slovenskim podjetjem E-Projekt in švicarskim New Power Energy, je te dni predstavil inovativni solarni sistem NP Smart Base. Ta uporabniku omogoča neprekinjeno dobavo elektrike s pomočjo sončne energije. Ciljajo predvsem na trge na Bližnjem vzhodu.
Po besedah prokurista SOLHYS Gregorja Bezjaka gre za pameten in naravi prijazen odgovor na vprašanje pridobivanja električne energije, še posebej na območjih z nestanovitno dobavo elektrike iz elektroenergetskega omrežja. Zato s tem izdelkom ciljajo predvsem na države na Bližnjem vzhodu, kjer se gospodinjstva in poslovni subjekti soočajo z nenehnimi izpadi elektrike. Izpade pokrivajo z lastnimi agregati, a ti potrošijo veliko goriva in močno onesnažujejo okolje.
"Naša ideja je hibridni sistem, ki kot primarni vir za pridobivanje električne energije izrablja sončno energijo, ki je je v teh krajih več kot dovolj," je na predstavitvi povedal Bezjak. V sodelovanju s partnerjem iz Švice so zadnji dve leti razvijali prototip, v katerega so doslej vložili okoli 100.000 evrov, pri tem pa so dobili tudi 10.000 evrov subvencije od države. Sistem so že preizkusili na kmetiji v Jordaniji, prvi izdelek pa je že prodan banki v libanonskem Bejrutu in bo v kratkem odpravljen na pot.
NP Smart Base predstavlja kombinacijo električnega omrežja, fotovoltaike, baterij in agregata. Posebnost naprave je, da lahko deluje z električnim omrežjem ali brez njega, saj združuje tako imenovani otočni solarni sistem z omrežnim. Ko sistem zazna izpraznitev baterij, samodejno vključi pomožno napajanje oziroma agregat, ta pa se vključi samo za toliko časa, da napolni baterije.
Podjetje je zaenkrat izdelalo serijo izdelkov moči 2,4 kW, 4 kW in 8 kW, ki so primernejši za gospodinjstva, ter v kontejnerski izvedbi 40 kW, ki je namenjen poslovnim subjektom. Proizvodnja poteka v Mariboru in bo po napovedih tu tudi ostala, v prihodnjih treh letih pa načrtujejo odprtje najmanj 30 delovnih mest za visoko usposobljene kadre.
Direktor SOLHYS Heinz-Peter Hochrainer je pojasnil, da se je njegova družba odločila za delovanje v Sloveniji, "ker je tu našla potencial za nadaljnjo rast". Izpostavil je predvsem visoko usposobljeno delovno silo, možnost prejema državnih subvencij ter bližino pristanišča z izhodom na Sredozemsko morje. "V Sloveniji smo vpleteni v več projektov, ki so se že izkazali za uspešne," je dejal.
Tudi solastnik Abdullah Turki verjame v uspešnost njihovega skupnega projekta, ki po njegovih besedah predstavlja zelo dobro alternativo za fosilna goriva in rešitev za območja z nezanesljivim električnim omrežjem ali kraje, kjer sploh ni omrežja. Predvsem pa gre za izdelek, ki je zanesljiv, cenovno dostopen in enostaven za uporabo, kar je bil njihov cilj že od začetne ideje, je povedal.
Več o doslej najboljši rešitvi za območja z nezanesljivim električnim omrežjem si lahko preberete na spletni strani www.delo.si.