Sončne elektrarne je treba redno vzdrževati

27. 12. 2012 | Besedilo: Ba. P.

fotovoltaika, sončne elektrarne

Sončna elektrarna lahko brezhibno deluje več kot 40 let, a le, če sistem primerno vzdržujemo. Že majhne tehnične napake in izpadi delovanja občutno vplivajo na ekonomiko naložbe, zato v skupini Bisol Group opozarjajo na pomembnost rednega pregledovanja, vzdrževanja in nadzora sončnega sistema.

Skupina Bisol Group je v preteklih dneh organizirala tri brezplačna izobraževanja za lastnike sončnih elektrarn, na katerih so strokovnjaki opozarjali na pomembnost kakovostne inštalacije sistema ter njenega rednega vzdrževanja in nazora po priključitvi na elektrodistribucijsko omrežje.

V Sloveniji pogosto prevladuje zmotno mnenje, da po priključitvi elektrarna vedno brezhibno deluje in je ni treba vzdrževati, so poudarili tako lastniki kot predstavniki skupine Bisol Group. Tako kot redno vzdržujemo avtomobile, hišo, stanovanje ali druge premičnine in nepremičnine, tako je smiselno redno vzdrževati in periodično preverjati delovanje sončne elektrarne.

Najpogostejši vzroki tehničnih napak na sončni elektrarni so okvare zaradi tako imenovanih vročih točk, neupoštevanje zaščite IP pri postavitvi razsmernikov, neupoštevanje zahtev po hlajenju modulov, poškodbe izolacije vodnikov, napačno izvedena strelovodna napeljava, neusklajene karakteristike v veji, rumenenje hrbtne folije, nestrokovna izvedba elektroinštalacijskih del in še kaj bi še našlo. Vzrokov za izpad delovanja sončne elektrarne je torej veliko, med njimi je mnogo naključnih, zato strokovnjaki priporočajo periodične preglede sončnega sistema ter učinkovit sistem obveščanja in odpravljanja napak.

Vsaka, še tako majhna napaka vpliva na življenjsko dobo, ekonomiko naložbe, njeno povračilno dobo in finančne prilive, so lahko slišali udeleženci predavanj. Ob neustreznem in (pre)počasnem ukrepanju je lahko izguba hitro občutno večja, kot bi znašala storitev vzdrževanja in nadzora.

Finančni primanjkljaj in daljšo povračilno dobo naložbe nazorno prikaže primer štirih zastojev proizvodnje električne energije 50-kilovatne sončne elektrarne, postavljene leta 2011. Če napako v sedmih dneh odpravi pooblaščeni vzdrževalec z zagotovljeno zalogo rezervnih delov, bo na računu ob koncu 15-letnega obdobja delovanja elektrarne 74.000 evrov. Če napako ugotavlja in odpravlja lastnik sam z upoštevanjem 45-dnevnega zakonskega roka pri reševanju garancijskih zahtevkov, bodo prilivi za skoraj 10.000 evrov manjši, so povedali na predavanju. Povračilna doba naložbe se bo s 4,3 leta podaljšala na skoraj 6 let. Če prilive ovrednotimo z bančno obrestno mero po 15 letih, je v prvem primeru primerljiva obrestna mera za vezano vlogo 19,9 odstotka na leto, v drugem primeru pa le 16,6-odstotna.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE