29. 11. 2012 | Besedilo: Ba. P.
fotovoltaika, Dušan Merc, energetski zakon, Bisol Group, ZSFI
Sredstva znotraj energetike je treba prerazporediti
29. 11. 2012 | Besedilo: Ba. P.
fotovoltaika, Dušan Merc, energetski zakon, Bisol Group, ZSFI
Predsednik Združenja slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) Uroš Merc je na včerajšnji tiskovni konferenci ponovno pozval predstavnike pristojnih institucij k strokovnemu dialogu o prihodnosti fotovoltaike. Predlog novele energetskega zakona namreč v precejšnjem delu posega na področje obnovljivih virov in bi lahko, če bo sprejet v predlagani obliki, ogrozil obstoj panoge, opozarja Merc.
Novela energetskega zakona je po mnenju Uroša Merca, predsednika ZSFI in predsednika uprave skupine Bisol Group, v nasprotju z ustavo RS, zavezami Evropski uniji, je diskriminatoren in protizakonit, saj ne vključuje gospodarskih posledic, ki bi jih lahko takšen zakon povzročil: »Za skupino Bisol Group, ki je v zadnjih šestih letih in pol generirala več kot 300 milijonov evrov izvoza, slovenski trg predstavlja 15-odstotni delež prodaje, a ustvarja ogromno dodano vrednost v smislu delovnih mest, spodbujanja konkurenčnosti ter trajnostnega razvoja v smeri zelene ekonomije in brezogljične družbe.«
Čeprav novela zakona ne predvideva proračunskih posledic, je dejstvo, da se lahko z ogrozitvijo 2400 delovnih mest v panogi občutno zmanjšajo prispevki v državno blagajno. Samo v skupini Bisol Group je zaposlenih 350 ljudi, za katere se plačujejo davki in drugi prispevki, mesečna masa plač znaša več kot 600.000 evrov. Na drugi strani sredstva, ki se zbirajo za obnovljive vire, niso izdatek proračuna, ampak se zbirajo ločeno iz priključne moči vseh uporabnikov v Sloveniji. Merc je poudaril, da gre pri spodbujanju obnovljivih virov energije predvsem za prerazporeditev sredstev znotraj energetike, ki niža ceno električne energije za končne uporabnike: »Zato se ne smemo poigravati z razmišljanjem, da bi poskusili ustaviti fotovoltaiko.«
Združenje slovenske fotovoltaične industrije je pristojne ponovno pozvalo k dialogu v želji po rešitvi, sprejemljivi za stroko in investitorje, ki pa bo hkrati ustrezala pravnim okvirjem Republike Slovenije in Evropske unije. Ena od možnosti je znižanje podpor na povprečno ceno elektrike, ki jo gospodinjstva plačujejo z vsemi vključenimi prispevki. Država bi obnovljive vire spodbujala tako, da bi se odpovedala DDV-ju in omrežnini. Druga možnost je tako imenovani »net metering«, kjer lastnik sončne elektrarne ob koncu meseca plača zgolj razliko med porabljeno in proizvedeno električno energijo. Mogoče so še druge alternative, zaradi česar bi se predstavniki stroke skupaj s pristojnimi na ministrstvih radi čim prej dogovorili o ustreznih rešitvah za nadaljnji razvoj panoge, so še sporočili z ZSFI.