25. 1. 2013 | Besedilo: Ba. P.
Uveljavljanje garancije za opremo sončnih elektrarn
25. 1. 2013 | Besedilo: Ba. P.
S fotovoltaičnega trga se je po poročanju tujih medijev umaknila polovica kitajskih proizvajalcev fotonapetostnih modulov. Postavlja se vprašanje, kdo v takšnem primeru nosi garancijo za module in druge solarno opremo, saj v primeru stečaja ali umika podjetja s trga investitor težko uveljavlja garancijo za kupljene izdelke.
Zaradi zaostrenih gospodarskih razmer in prenapihnjenih proizvodnih zmogljivosti se je lani veliko priznanih podjetjij s področja fotovoltaike soočalo s težavami, veliko jih je tudi moralo zapreti svoja vrata. S trga pa se je po poročanju tujih medijev poleg nekaterih solarnih velikanov umaknila že več kot polovica kitajskih proizvajalcev. Zaradi njihove domnevne nelojalne konkurence in dampinških cen so se lani spomladi znašli pod drobnogledom ameriškega ministrstva za trgovino, lani jeseni je preiskavo začela tudi Evropska komisija.
Če bo Evropska unija sledila ameriškemu zgledu in uvedla carine na kitajske solarne izdelke, bo to hud udarec njihovi solarni industriji. Po poročanju kitajskih medijev tamkajšnji proizvajalci menijo, da bo v primeru izgube evropskega trga svoja vrata morala zapreti še več kot polovica še obstoječih proizvajalcev. Skupaj bo tako na trgu manj kot četrtina tistih podjetij, ki so poslovala v letih 2011 in 2012. V velikih težavah so se znašla tudi največja podjetja na fotovoltaičnem trgu, zaradi česar se bodo z garancijskimi težavami soočali tako slovenski kot tuji investitorji, saj bo nemogoče uveljavljali kakršne koli garancijske zahtevke. Inštalaterji namreč v svojih garancijskih pogojih običajno ne ponujajo jamstva na delovanje komponent. Vprašanje je tudi, ali je takšno jamstvo zaradi finančne velikosti in moči inštalaterja sploh smotrno.
Sončna elektrarna sicer velja za zanesljiv, robusten in glede vzdrževanja nezahteven sistem, ki pa je zaradi delovanja na prostem izpostavljen vremenskim vplivom in velikim mehanskim obremenitvam. Med najpogostejšimi razlogi, zaradi katerih je treba zamenjati fotonapetostne module, so vdor vlage, pregrevanje modulov v posameznih točkah, izguba moči, mikro razpoke, izguba paralelne in povečanje serijske upornosti, naštevajo v Bisol Group in dodajajo, da je brezhibno delovanje elektrarne odvisno tudi od električnih lastnosti modulov. V napetih gospodarskih in tržnih razmerah pa proizvajalci vse prevečkrat kakovost potisnejo na stranski tir, poleg tega se lastniki sončnih elektrarn pri uveljavljanju garancije soočajo s precej enostransko napisanimi splošnimi pogoji proizvajalcev, zaradi katerih je garancije skoraj nemogoče uveljavljati. Celoten riziko cenenosti komponent tako pade na investitorja.
V Bisolu so ocenjevali delovanje fotonapetostnih modulov različnih proizvajalcev. Meritve moči v testnih pogojih so pri nekaterih pokazale velika odstopanja od deklaracij na izdelkih, prav tako so bile vidne številne druge pomanjkljivosti. Poleg različnih napak in slabšega delovanja samih modulov so pogoste tudi okvare na nosilni konstrukciji. Velikokrat je za to kriv slab material ali pa nestrokovna izvedba sončne elektrarne, pravijo v Bisolu. Kako torej uveljavljati garancijo, če se podjetje umakne s trga, z dejavnostjo pa prenehajo tudi lokalni distributerji in inštalaterji?
Smiselno je izbrati le najkakovostnejše, preverjene komponente, ki bodo omogočile brezhibno delovanje, visoke energijske donose in dolgo življenjsko dobo sončne elektrarne. Pri tem ni nepomembno poreklo izdelka – če se investitor odloči za evropskega proizvajalca solarne opreme, bo bistveno lažje in hitreje uveljavil garancijske zahtevke, pravijo v Bisolu, kjer beležijo manj kot 50 reklamacij na milijon proizvedenih izdelkov.