Topinambur – sorodnik sončnice

20. 3. 2012 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: dokumentacija Dela

topinambur, sončnice

Topinambur poznajo ljudje večinoma kot nekakšen 'nadomestni krompir', katerega uživanje je še posebej priporočljivo za sladkorne bolnike. Odebeljene korenine te rastline na videz od daleč spominjajo na krompirjeve gomolje, v primerjavi z njimi pa vsebujejo precej več vode. Uživati jih je mogoče podobno kot krompir, naribane v solate pa so okusne tudi surove. V resnici pa ni rastlina v nikakršni sorodstveni zvezi s krompirjem, temveč s sončnico, o čemer pričajo njeni nadzemni deli.

Precej verjetno smo topinambur (Helianthus tuberosus l.) že videli rasti na nevzdrževanih zemljiščih, a se nam je zdelo, da ga preraščajo nekakšne divje sončnice. Kot človek visoke rastline s srčastimi listi namreč cvetijo podobno kot sončnice, le da so cvetovi manjši in jih je več. Na vrtu je topinambur trajnica, na nevzdrževanih zemljiščih pa se pogosto zaseje kar sam in ga je težko izkoreniniti.

Topinamburjevi gomolji – njihova kožica je lahko različne barve – so lahko prebavljivi, v njih je 78 % vode in 22 % suhe snovi. V primerjavi s krompirjem, v katerem je glavni ogljikov hidrat škrob, vsebuje topinambur približno 20 % ogljikovega hidrata inulina, ki se v telesu laže presnavlja in ne vpliva na raven insulina v krvi. Nekatere druge spojine v gomoljih topinamburja pa vplivajo na raven krvnega tlaka in pomagajo pri zaprtju.

Domovina topinamburja je Severna Amerika, njegovo ima je indijanskega izvora. V Evropo so ga prinesli v 17. stoletju, sprva kot okrasno rastlino, v 19. stoletju pa so ga začeli uporabljati kot živinsko krmo. Največ ga pridelajo v Franciji in Italiji. Glede na to se ne gre čuditi, da so se v slovenščini za rastlino uveljavili izrazi, kot  so laška in papeževa repa, svinjska repa, ameriški krompir in gomoljasta sončnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE