Gradbena priloga: Zidali bomo

Pred desetletji je bila gradnja hiše za mnoge mlade družine zunaj mesta najpogostejši način, da se prišle do svoje strehe nad glavo, in tudi najcenejši, če so gradile na družinski zemlji ob pomoči prijateljev. Zdaj, ko se je ritem življenja spremenil, se skoncentriral na mesta in ko je tehnologija gradnje precej bolj zahtevna, je takšna pot redkejša, a želja po hišici na podeželju, če že parcele na obrobju mesta dosegajo vrednost hiše, je še vedno ideal mnogih. Pot do cilja je dolga in zahtevna, zato mora biti tudi premišljena.

»Za hišo moraš biti pripravljen,« pravi arhitekt Robert Potokar iz biroja Ravnikar Potokar, ki ima dolgoletne izkušnje tudi na tem področju. Čas od ideje, da bi živeli v svoji hiši, do nakupa parcele, pridobitve dovoljenj in postavitve se po njegovih besedah meri v letih, ne v mesecih, a če so naročniki na to pripravljeni, je rezultat dober. Najboljša arhitektura nastane v sodelovanju med razsvetljenim investitorjem in arhitektom s posluhom za naročnikove želje. V nasprotju s prepričanjem mnogih je mogoče tudi z majhnim proračunom narediti arhitekturo z veliko črko A. Pogovor z arhitektom si lahko preberete na strani 40.

Za likof se na vrh slemena hiše še danes postavi smrečica – kot znak veselja, da je najtežji del gradnje premagan. Toda mnogi investitorji se tako počutijo že veliko prej, ko o gradbeni jami ni ne duha ne sluha, a imajo v rokah pravnomočno gradbeno dovoljenje. Kako dolgo traja pridobivanje ključnega dokumenta, kje se najpogosteje zatakne in koliko je treba plačati za komunalni prispevek, smo preverili v gorenjskih in ljutomerski občini, kolega, ki je pred leti tudi sam gradil, pa je pregledne in manj pregledne odseke na tej poti opisal iz svoje izkušnje (46. stran).

Razširjeno je prepričanje, da je gradnja hiše podvig, ki se hočeš nočeš finančno nikoli ne izide, kakor načrtujemo, toliko nepredvidljivega se lahko zgodi. A strokovnjaki so drugačnega mnenja. Pogoj za realen izračun je čim natančnejši popis potrebnega materiala in dela, na podlagi katerega – poleg referenc, seveda – tudi najlaže izberemo izvajalca del. O tem in vlogi nadzornika pišemo na 52. strani, medtem ko smo za konec pregledali še pogoje za gradnjo v lastni režiji, ki je za stanovanjske hiše do 250 kvadratnih metrov koristne površine še vedno mogoča, če je zagotovljen gradbeni nadzor (stran 62).

Obširno gradbeno prilogo najdete v novi številki priloge Deloindom.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE